Ubezpieczenie to skuteczna forma zabezpieczenia nas oraz naszych finansów na wypadek kryzysu, jakim może być utrata majątku w pożarze czy poważna choroba. Nieprzewidziane zdarzenia mogą mieć poważne konsekwencje również dla firm, dla których straty finansowe mogłyby powodować daleko idące problemy, a nawet upadek działalności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co może znaleźć się w takiej polisie?

Co powinna obejmować polisa?

Cechą dobrego ubezpieczenia, niezależnie od jego rodzaju, jest zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie produkty dedykowane dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ale każde z nich oferuje inne warunki. W wyborze optymalnego rozwiązania pomóc może agencja ubezpieczeniowa współpracująca z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, czyli tak zwana multiagencja. Do takich należy agencja Mikan Ubezpieczenia. Dostęp do kilku ofert w jednym miejscu pozwala szybko porównać je między sobą i wybrać tę polisę, która spełnia nasze wymagania. Możemy też skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym w kwestii tego, co będzie dla nas korzystne.

Jeszcze przed spotkaniem warto jednak dowiedzieć się, co może znaleźć się w zakresie ubezpieczenia dla firm. Ochroną obejmowane są rozmaite obszary związane z funkcjonowaniem firmy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w pakiecie znalazło się:

  • ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.
  • ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji,
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego (stacjonarnego i mobilnego),
  • ubezpieczenie szyb i szklanych przedmiotów od stłuczeń,
  • ubezpieczenie mienia w transporcie.

Standardem jest przy tym, że szczegółowy zakres ubezpieczenia dla firm jest ściśle związany z branżą przedsiębiorstwa i dotyczy potencjalnych zagrożeń wynikających ze specyfiki jego działalności.

Czym jest ubezpieczenie OC dla firm?

Osobny rodzaj ubezpieczenia dla firm stanowi ubezpieczenie OC, które dotyczy odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem działalności. Pamiętać bowiem należy, że to firma zobowiązana jest do naprawy szkód spowodowanych przez zaistniałe w niej niedopatrzenia nawet wówczas, gdy nie miała ona bezpośredniego wpływu na zdarzenie. Wśród przykładów takich sytuacji wymienić można upadek i uraz pieszego na nieodśnieżonym chodniku przed siedzibą firmy. Do tej kategorii zaliczać się będą też szkody wynikające z niewłaściwego użycia produktu, którego nie przewidział i nie zakazał w informacji o produkcie jego producent, a także wszelkie błędy popełnione w procesie wytwarzania produktu.

Polisa OC służy ochronie finansów firmy przed podobnymi zdarzeniami. W razie wystąpienia szkody, za której winę ponosi firma, odszkodowania dla pokrzywdzonych oraz na naprawę szkód wypłacane są właśnie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W wielu przypadkach rozwiązanie to ochroniło przedsiębiorstwa przed bankructwem, warto zatem zadbać o zabezpieczenie firmy w tym obszarze.