Kiedy mowa o ubezpieczeniach komunikacyjnych, to mowa o ubezpieczeniu OC oraz AC. Ubezpieczenia te chronią nie tylko pojazd, ale mogą chronić także jego pasażerów. O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Jakie są różnice między nimi?

Ubezpieczenie OC i AC - różnice

O to, jakie są różnice między ubezpieczeniami OC i AC zapytaliśmy eksperta firmy Plus Biuro Ubezpieczeń. Najważniejsze różnice między tymi ubezpieczeniami, to:

 obowiązek posiadania - AC jest dobrowolne, podczas gdy OC jest obowiązkowe, nie można poruszać się po drodze pojazdem, który nie ma wykupionego OC;

 zakres ochrony - mają one różne zakresy ochrony;

● wysokość składek - OC i AC różnią się składkami, AC może kosztować o wiele więcej, ponieważ zwykle ma bardzo szeroki zakres szkody;

● wysokość szkody całkowitej,

 wysokość odszkodowania - wysokość indywidualnego odszkodowania różni się w przypadku tych ubezpieczeń.

Pierwsza różnica, czyli obowiązek posiadania, jest najbardziej odczuwalna. Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, kierowcy często kupują dla własnego komfortu, dzięki temu mają pewność, że będą mogli skorzystać z lawety czy darmowej naprawy. OC jest jednak obowiązkowe i nie można bez niego kierować autem. Co więcej, jeśli samochód przez więcej niż 14 dni nie ma opłaconego ubezpieczenia OC, to musi zapłacić karę w wysokości 4,5 tysiąca złotych, nawet jeśli samochód nie jest używany.

Zakres ochrony

Jaki mają zakres ochrony poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne? 

OC działa wtedy, kiedy podczas wypadku lub kolizji drogowej uszkodzisz czyjś samochód albo narazisz zdrowie i życie. Zakres tego ubezpieczenia samochodowego obejmuje:

zniszczenia lub uszkodzenia mienia w wypadku.

 utratę zdrowia lub życia poszkodowanego.

Jeśli więc spowodujesz wypadek, wjedziesz w kogoś lub narazisz przechodnia na utratę zdrowia, to z Twojego OC zostaną pokryte wszystkie koszty.

Ubezpieczenie AC ma zgoła odmienny zakres, ale nie jest on sztywno regulowany przepisami i tak naprawdę można wykupić autocasco na wiele sytuacji. Najpopularniejsze zakresy AC to:

uszkodzenia spowodowane przez inne osoby lub zwierzęta,

kradzież auta lub jego elementów,

wybicie szyb i inne drobne uszkodzenia,

działanie zjawisk atmosferycznych i uszkodzenia w wyniku gradobicia, zalania, śniegu, wiatru,

uszkodzenia w wyniku pożaru,

 i wiele innych.

Warto jednak mieć na uwadze to, że ubezpieczenie AC nie zadziała, jeśli szkoda zostanie spowodowana lekkomyślnością. Nie można więc na przykład wymagać odszkodowania w wyniku kradzieży auta, jeśli zostawiliśmy samochód otwarty albo z kluczykami w środku.