Kapryśna pogoda, wypadki i choroby - rolnicy nie mają łatwego pracy zarówno wtedy, kiedy zajmują się uprawami, jak i hodowlą zwierząt. Ubezpieczenie rolne jest sposobem na to, aby zabezpieczyć swoje gospodarstwo na wypadek różnych, losowych zdarzeń. Jakie są rodzaje ubezpieczeń rolnych? I  czy są one obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie każdego rolnika

Nie każdy wie o tym, że ubezpieczenie OC rolnika jest ubezpieczeniem obowiązkowych dla każdego, kto jest właścicielem gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie to nie jest przypisane do konkretnej osoby, ale jak mówi nam ekspert biura ubezpieczeń SNELA, jest to ubezpieczenie przypisane do gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie OC rolnika, podobnie jak ubezpieczenie OC samochodu, nie chroni ono Ciebie, ale innych przed skutkami wypadków mogących zdarzyć się na terenie gospodarstwa. Jeśli więc na przykład ktoś w Twoim gospodarstwie złamie sobie nogę, to będzie mógł domagać się pieniędzy z ubezpieczenia OC. Podobnie wtedy, kiedy Twoje zwierzę gospodarskie kogoś zaatakuje i doprowadzi do uszczerbku w zdrowiu - środku zostaną wypłacone  z rolniczego OC.

Dodatkowo ubezpieczenia rolne

OC rolnika nie jest jednak jedynym wyborem dla rolnika! Może on dodatkowo ubezpieczyć swoje budynki, mienie czy zwierzęta. Wyróżnia się takie ubezpieczenia, jak:

  • Ubezpieczenie budynków rolnych - magazyny, stodoły czy obory narażone są na uszkodzenia na przykład w wyniku działania wiatru, czy burz. Warto je zabezpieczyć, zwłaszcza że nie są to tanie budynki! Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu będziesz mógł spać spokojnie, a w przypadku zdarzeń określonych w umowie ubezpieczenia, domagać się pieniędzy.
  • Ubezpieczenie mienia rolnego - w skład mienia rolnego wchodzą takie rzeczy jak ciągniki, kombajny, prasy, przyczepy, dmuchawy do zboża oraz inne urządzenia i maszyny niezbędne do wykonywania pracy na wsi. O ile OC ciągnika rolniczego i przyczepy jest koniecznością, jeśli poruszamy się nimi po drogach i są zarejestrowane, tak ubezpieczenie innego mienia nie. Warto jednak zabezpieczyć swój sprzęt, nie kosztuje on mało, a kradzieże czy podpalenia mogą się zdarzyć!
  • Ubezpieczenie upraw - susze, wichury, ulewne deszcze… praca na roli w dużym stopniu zależy od pogody. Jeśli chcesz spać spokojnie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu upraw na wypadek złych warunków pogodowych. Dzięki temu możesz zyskać dodatkowe środki, które pomogą w kryzysowej sytuacji utrzymać gospodarstwo bez ryzyka strat.

Ubezpieczenia skierowane dla rolników mają na celu zabezpieczyć środki w kryzysowych sytuacjach.