Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze obejmują polisę odpowiedzialności cywilnej rolników oraz ubezpieczenie budynków usytuowanych na terenie gospodarstwa rolnego. W przypadku pobierania dopłat bezpośrednich konieczna jest także ochrona upraw. Zgodnie z przepisami prawa wymóg ten dotyczy osób fizycznych, które prowadzą działalność rolniczą, odprowadzają podatek oraz posiadają użytki o powierzchni większej niż 1 ha.

Ubezpieczenie OC rolników – jak działa i kogo obejmuje?

Polisa OC rolników działa tak jak każde ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej, co oznacza, że w przypadku zaistnienia szkody Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie. Zakres ochrony obejmuje także osoby pracujące w gospodarstwie rolnym. Co za tym idzie, TU wypłaci zadośćuczynienie związane z uszkodzeniem ciała lub zwróci koszty leczenia zarówno rolnikowi, jak i zatrudnionym w gospodarstwie. Jak zaznacza pracownik agencji Ultra Ubezpieczenia, w zakres ubezpieczenia wchodzą także szkody powstałe w czasie prowadzenia maszyn rolniczych, takich jak kombajn, opryskiwacz czy wszelkiego rodzaju pojazdy wolnobieżne.

Polisa OC dla rolników – jak zawrzeć i o czym pamiętać?

Ubezpieczenie rolnicze można zakupić w wybranym TU lub przez agenta. Po upływie okresu obowiązywania umowy Ubezpieczony musi zdecydować, czy przedłuży polisę, czy też skorzysta z oferty innej firmy. Warto przy tym zaznaczyć, że wypowiedzenie ubezpieczenia powinno nastąpić nie później niż dzień przed końcem umowy – w innym przypadku polisa przedłuży się automatycznie. Wysokość opłat ubezpieczeniowych zależy od kilku czynników m.in. powierzchni gospodarstwa, liczby zatrudnionych, pojazdów oraz ewentualnej hodowli zwierząt.
Uwaga! Pamiętaj, że każdy rolnik, który pobiera dopłaty bezpośrednie, musi wykupić ubezpieczenie upraw od powodzi, suszy, gradu, skutków przezimowania bądź przymrozków wiosennych. Uprawy muszą być ubezpieczone od co najmniej jednego z wymienionych wyżej czynników ryzyka.