AC, czyli autocasco, przez lata traktowane było jak kaprys właścicieli  samochodów wysokiej klasy. Dziś to już zdecydowanie standard, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie zmotoryzowanych użytkowników dróg.

 

AC to zdecydowanie inny produkt ubezpieczeniowy niż OC – polisy, którą w świetle przepisów musi mieć każdy kierowca. Dotyczy jednak nie konkretnej osoby, ale pojazdu. OC musi być przypisane do konkretnego samochodu czy motocykla – jego użytkownik, w razie szkód, korzysta właśnie z możliwości jakie daje ubezpieczenie obowiązkowe. Wykupienie autocasco jest zupełnie dobrowolne. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i  jakie ubezpieczenie AC będzie najlepsze?

 

Autocasco – gwarancja bezpieczeństwa

 

W środowisku ubezpieczeniowym mawia się, że wykupując polisy i decydując się na konkretne zapisy, należy przewidywać wszystkie niefortunne zdarzenia, które w przyszłości mogą mieć miejsce. Tylko taka perspektywa pozwala na dokładne określenie swoich potrzeb oraz oczekiwań. AC jest na wagę złota w przypadku losowych szkód. Klimat w Polsce coraz częściej zaskakuje – nie tylko meteorologów, ale i kierowców. Gwałtowne burze, potężne gradobicia, wichury  zdarzają się coraz częściej.

 

Ubezpieczenie OC w żaden sposób nie zrekompensuje szkód powstałych w wyniku działania sił natury. Jednak AC – z odpowiednimi zapisami – już tak. Zamiast przeprowadzenia napraw na własny koszt, można skorzystać z polisy dobrowolnej. Jeśli dokument obejmuje ubezpieczenie od zdarzeń losowych – ulewy, powodzi czy gradobicia – można wystąpić do danej firmy o rekompensatę strat.

AC opłaca się nie tylko w takich sytuacjach. To również gwarancja odzyskania wartości samochodu w razie kradzieży lub naprawy auta np. w sytuacji, gdy zostało uszkodzone na parkingu i nie można zweryfikować sprawcy.

 

Od czego zależy cena AC i czy jest obowiązkowe

 

Choć samochodów w Polsce sprzedaje się coraz więcej, za sporą ilością polis OC – szacuje się, że to kilkanaście milionów rocznie – nie idzie podobna liczba wykupionych ubezpieczeń  AC. Autocasco wykupuje przeciętnie zaledwie co czwarty kierowca. I to mimo, że koszty w wielu przypadkach są stosunkowo niewielkie w porównaniu do zalet i korzyści, jakie daje taka polisa.

 

Dlaczego ceny polis AC mogą się różnić? Uzależnione są od wielu zmiennych i opracowane konkretnie pod kątem danego odbiorcy. Liczy się przede wszystkim jego wiek – statystycznie, młodsze osoby generują większy poziom ryzyka, starsze zaś okazują się bardziej racjonalnymi i ostrożnymi kierowcami. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na staż posiadania prawa jazdy. Inaczej na drodze zachowuje się bowiem doświadczony kierowca, który ma za sobą 20 lat regularnej jazdy, a inaczej nastolatek, żądny wrażeń na osiedlowych uliczkach.

 

Ważny dla ceny AC jest też sam samochód. Marka, rocznik, ogólna wartość – wszystko to ma wpływ na końcowe wyliczenia, ponieważ w razie kradzieży auta lub jego definitywnego zniszczenia, firma ubezpieczeniowa zobowiązana jest zwrócić wartość utraconego pojazdu. Spore znaczenie mają też pojemność silnika i inne kwestie techniczne związane z pojazdem. Pozwalają bowiem oszacować ryzyko ewentualnej kolizji. Inaczej na drodze wykorzystywany będzie samochód o sportowej naturze i ponadprzeciętnych osiągach, a inaczej małolitrażowe rodzinne auto, idealne dla starszych osób.

 

Na końcową cenę AC wielki wpływ ma również lokalizacja. Chodzi nie tylko o codzienne użytkowanie samochodu – w małym mieście ryzyko kradzieży czy uszkodzenia jest mniejsze niż w stolicy. Dla analiz ubezpieczycieli istotna jest też kwestia  chociażby tego, gdzie parkowany jest pojazd. Jeśli to parking strzeżony lub osiedlowy, ale z zamkniętą bramą – ryzyko kradzieży się zmniejsza. Gdy jednak samochód regularnie pozostawiony jest w ciemnym zaułku, bez jakichkolwiek zabezpieczeń – szanse na jego utratę są większe, a więc stawka za ubezpieczenie musi relatywnie wzrosnąć. Na cenę wpływają też zabezpieczenia samochodu. Im są lepszej jakości – tym bardziej można liczyć na upusty ze strony firmy.

 

Niemniej, istotne dla oszacowania wartości jest też przeszłość właściciela. Jeśli znany jest z jazdy dynamicznej, a w rejestrach nieraz wpisywany był ze względu na szkody wyrządzane na drodze, ubezpieczyciel z pewnością weźmie do pod uwagę. Ryzyko tego, że problemy pojawią się ponownie jest niestety zbyt duże. Co ciekawe – wbrew powszechnym opiniom o tym, że mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety – od dłuższego czasu pod uwagę nie jest brana płeć.

 

Od czego uchroni ubezpieczenie AC

 

Dla wielu osób kluczowa jest gwarancja naprawy auta(lub zwrotu jego aktualnej wartości w razie kasacji), w przypadku spowodowania wypadku. To szczególnie istotne dla właścicieli nowych samochodów. Koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. O ile wypadek zawiniony przez innego kierowcę skutkuje wykorzystaniem jego polisy OC,  o tyle własny błąd na drodze może być wyjątkowo kosztowny. Dlatego AC w pełni zabezpiecza właściciela przed ewentualnymi, wysokimi wydatkami. Obejmuje ono nie tylko kwestię zniszczenia samochodu podczas kolizji czy poważniejszego wydatku. Polisę autocasco można uruchomić również w przypadku kradzieży lub zniszczenia chuligańskiego – np. w sytuacji, gdy ktoś celowo zniszczy lakier ostrym przedmiotem lub wybije szybę.

 

Dwa rozwiązania ubezpieczeniowe

 

Ubezpieczenie AC samochodu jest korzystne również ze względu na swobodę jego użycia. Dostępne są dwa warianty wykorzystania polisy. Pierwszy, to rozwiązanie bezgotówkowe. W przypadku szkody, zakład mechaniczny który wykonuje określone przez rzeczoznawcę naprawy wystawia fakturę, pokrywaną przez firmę ubezpieczeniową. Taki obieg praktycznie nie angażuje właściciela auta. Dostaje on jedynie konkretną informację kiedy może odebrać samochód po kompleksowym serwisie.

 

W wariancie kosztorysowym, przedstawiciel ubezpieczyciela analizuje stan pojazdu i zniszczenia. Na tej podstawie ocenia potencjalne wydatki. Szacunkowa wartość napraw zostaje przelana na podany rachunek bankowy. Właściciel pojazdu ma wykorzystać je do likwidacji szkód. To jednak rozwiązanie ryzykowne. Choć można na takim wariancie zaoszczędzić i znaleźć mechanika, który wykona naprawy taniej, istnieje też możliwość niedoszacowania. Wtedy różnicę trzeba pokryć już z własnej kieszeni.

 

Uwaga – to wyklucza odszkodowanie

 

AC chroni w wyjątkowo szerokim zakresie, ale należy pamiętać o jego ogólnych warunkach oraz sytuacjach, które wykluczają możliwość skorzystania z polisy. Tak dzieje się gdy kierowca próbuje wyłudzić odszkodowanie, doprowadzając do umyślnej kolizji lub stłuczki. Jeśli ubezpieczyciel udowodni, iż działanie było obliczone wyłącznie na wyłudzenie pieniędzy za zniszczone, starsze auto – właściciel pozostanie z niczym. AC nie działa również wtedy, gdy osoba kierująca samochodem złamała przepisy prowadząc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 

Nie można również wyegzekwować odszkodowania w sytuacji, gdy ubezpieczony samochód prowadziła osoba bez prawa jazdy.

Ubezpieczyciel może też odmówić wypłaty odszkodowania za np. skradziony samochód, jeśli właściciel nie jest w stanie okazać np. kompletu kluczyków do auta. Ich posiadanie trzeba zadeklarować podczas zakupu polisy.

 

Jak wybrać ubezpieczenie AC

 

Niewątpliwie warto przeanalizować ofertę wielu firm – dzięki stosowanym przez nie promocjom, można liczyć na obniżenie składek np. za szczególne formy ochrony samochodu. Koniecznie trzeba też przeanalizować wartość sumy ubezpieczenia w kontekście tego, czy na pewno pokryje ewentualne straty. Ciekawym rozwiązaniem ubezpieczeniowym są połączenia AC z innymi produktami. Decydując się na konkretne ubezpieczenie, można skorzystać – często w bardzo niskich cenach – z atrakcyjnych dodatków, np. ubezpieczenia mieszkania.