Ubezpieczenie nieruchomości to rozsądny krok w stronę ochrony finansowej domu lub mieszkania przed czynnikami, na które nie masz wpływu. Świadomość, że w przypadku pożaru, zalania lub włamania otrzymasz świadczenie finansowe, pozwoli ci spać spokojnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów ubezpieczenia nieruchomości. Jak się w tym odnaleźć? Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania.

Przedmiot i zakres ochrony

Choć ubezpieczenie nieruchomości kojarzy się głównie z domem, mieszkaniem, siedzibą firmy itp., nie musi się ono ograniczać tylko do tych obiektów. Może ono obejmować także każdą nieruchomość znajdującą się na tej samej działce co dom, np. altankę, elementy małej architektury ogrodowej. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie, jest zakres ochrony. Jest to jeden z czynników, od którego będzie zależeć wysokość składki oraz oczywiście sama ochrona. Polisa może uwzględniać podstawowe i najbardziej prawdopodobne ryzyka, takie jak włamanie, pożar, zalanie, a także mniej prawdopodobne zagrożenia, np. powódź, upadek drzewa, uderzenie pioruna itp.

Wartość majątku a ubezpieczenie

Kolejną istotną kwestią przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu jest ich wycena. Powinna być ona zgodna z aktualną wartością rynkową - nie za wysoka i nie za niska. Od zadeklarowanej wartości nieruchomości w dużej mierze zależy wysokość składki oraz kwota, jaką dostaniesz. Załóżmy, że przedmiotem ubezpieczenia jest dom o wartości 600 tysięcy złotych. Zaniżenie wartości nieruchomości (np. na 500 tysięcy złotych) spowoduje zmniejszenie składki, lecz w przypadku zniszczenia domu otrzymasz właśnie tę zadeklarowaną kwotę, a 600 tysięcy. Natomiast zawyżenie wartości nieruchomości (np. do 700 tysięcy złotych) spowoduje zwiększenie składki, lecz w przypadku konieczności wypłaty świadczenia będzie ono wynosić tyle, ile aktualna wartość mienia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ubezpieczenie nieruchomości składa się z wielu elementów, dlatego nie warto decydować się na najtańszą ofertę. Warto omówić z agentem ubezpieczeniowym, np. z Grupy Ubezpieczeniowo - Finansowej Natalia Zych, inne elementy polisy, takie jak:

  • limity odpowiedzialności (np. hydraulika możesz wezwać określoną ilość razy),
  • wyłączenia odpowiedzialności (np. gdy szkoda została wyrządzona pod wpływem alkoholu),
  • wymogi (np. drzwi antywłamaniowe w przypadku ochrony przed kradzieżą z włamaniem).

Najlepsza oferta ubezpieczeniowa to taka, która została dobrana do indywidualnych potrzeb. Firmy ubezpieczeniowe są w stanie pójść na rękę swoim klientom, tak więc warto spróbować ponegocjować, aby uzyskać jak najlepsze warunki i szeroki zakres ochrony.