Ubezpieczenie samochodu to, obok kosztu zakupu auta i paliwa, jedna z najdroższych i najważniejszych pozycji w budżecie, przeznaczanym na ten środek transportu. Na szczęście, pole do oszczędności jest tutaj całkiem spore: można samodzielnie wybrać najtańszego ubezpieczyciela, zrezygnować z dodatkowych polis (Autocasco, assistance, NNW) czy opłacić składkę z góry, co jest zwykle premiowane kilkunastoprocentową zniżką.

Dzięki lekturze niniejszego artykułu dowiesz się, czym jest ubezpieczenie OC samochodu, dlaczego jego posiadanie jest takie ważne i w jakich sytuacjach taka polisa może okazać się przydatna. Poznasz również dodatkowe warianty ochrony, które można dokupić do tego rodzaju ubezpieczenia, a także przekonasz się, od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Innymi słowy, informacje zawarte w naszym poradniku pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu.

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

OC – ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej – to zakup niezbędny. Musi być nim objęty każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach. Wysokość kary, jaką ponosi kierowca jeżdżący bez ważnej polisy OC jest ustalona odgórnie i zależy od obowiązującej w danym roku kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 roku opłata karna za brak ważnego ubezpieczenia OC przez 14 dni, w przypadku właścicieli aut osobowych, wynosi aż 3700 zł! Już jeden dzień przerwy w takim ubezpieczeniu to koszt 740 zł!

Warto wspomnieć, że nawet jeśli kierowca bez ważnego OC nie zostanie skontrolowany przez policję, to i tak może otrzymać wezwanie do zapłaty kary. Wszystko za sprawą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a konkretniej – narzędzi informatycznych, za pośrednictwem których UFG wychwytuje przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu.

Czym jest i do czego służy ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu to rodzaj ubezpieczenia majątkowego: kierowca opłaca składkę po to, aby nie ponosić konsekwencji finansowych w sytuacji, gdy wyrządzi szkodę na mieniu (np. uszkodzi inne auto, rower, infrastrukturę) i/lub zdrowiu innych osób (np. jeśli poszkodowany będzie potrzebował leczenia lub rehabilitacji). Dzięki takiej polisie, w razie kolizji lub wypadku, to nie sprawca szkody, lecz firma ubezpieczeniowa wypłaca poszkodowanemu należne odszkodowanie. Naturalnie dojdzie do tego tylko wówczas, gdy zostaną spełnione określone w polisie warunki – jeśli na przykład ubezpieczony kierowca był nietrzeźwy w trakcie zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe zażąda od niego pokrycia szkód z własnej kieszeni.

Co ważne, w myśl przepisów każda firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana oferować taki sam zakres ubezpieczenia OCsamochodu. Oznacza to, że dla kierowców wybierających podstawowy wariant takiej polisy, poza reputacją zakładu ubezpieczeń, najważniejszym kryterium decyzyjnym powinna być wysokość składki ubezpieczeniowej.

Dlaczego ceny ubezpieczenia OC aż tak bardzo się różnią

Marka i rok produkcji pojazdu, wiek, miejsce zamieszkania i doświadczenie właściciela auta, a także przebieg dotychczasowego ubezpieczenia – to najważniejsze czynniki brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki. Dlatego też rozglądając się za odpowiednim dla siebie ubezpieczeniem OC, należy przede wszystkim porównać prowadzoną w tym zakresie politykę ubezpieczycieli. Pomimo występowania dużych różnic w tym obszarze, pewne prawidłowości i zasady obowiązują praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej. Wynika z nich, że:

 • większa pojemność silnika to szybsza jazda i większe ryzyko wypadku,
 • właściciel sportowego auta generuje większe ryzyko niż posiadacz samochodu rodzinnego,
 • młode lub całkowicie nowe auto niesie mniejsze ryzyko spowodowania kolizji (lepszy stan techniczny) niż wysłużony pojazd,
 • młody, posiadający prawo jazdy dopiero od kilku miesięcy kierowca to duże ryzyko kolizji lub wypadku (jego składka może wynieść nawet 4 razy więcej niż w przypadku doświadczonego kierowcy!),
 • rozsądni, wyróżniający się bezszkodową jazdą kierowcy są nagradzani obniżką składki (nawet 60% w stosunku do wyjściowej wysokości składki), nierozważni – karani jej zwyżką,
 • przy szacowaniu wysokości składki brane jest pod uwagę natężenie ruchu w okolicy zamieszkiwanej przez kierowcę – mieszkańcy dużych miast płacą za polisę OC więcej niż mieszkańcy wsi i małych miejscowości,
 • parkowanie auta pod blokiem oznacza wyższą składkę niż garażowanie go na prywatnej posesji.

W praktyce, na ostateczną cenę ubezpieczenia samochodu OC wpływa zatem szereg czynników, generujących mniejsze lub większe ryzyko powstania szkody, a co tym idzie – strat dla firmy ubezpieczeniowej.

Jakie dodatkowe warianty ochrony można dokupić do ubezpieczenia OC

Wybierając ubezpieczenie OC należy przede wszystkim określić, czy zamierza się korzystać z dodatkowych wariantów ochrony, a jeśli tak to z jakich. To ważne, ponieważ ich ceny różnią się w zależności od zakładu ubezpieczeń i mogą w istotnym stopniu wpływać na atrakcyjność danej oferty ubezpieczeniowej.

Oto dodatkowe opcje ochrony, które można dokupić do ubezpieczenia OC:

 • Autocasco – ubezpieczenie zapewniające wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu, a także pokrycie kosztów naprawy auta uszkodzonego wskutek np. wypadku drogowego czy działania żywiołu;
 • Assistance – usługa, dzięki której można otrzymać pomoc medyczną i techniczną w razie kolizji lub wypadku (holowanie, udostępnienie samochodu zastępczego, znalezienie najbliższego serwisu, etc);
 • NNW – obejmująca kierowcę i jego pasażerów polisa, która zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci (nie tylko podczas jazdy, ale i postoju, załadunku bądź wyładunku, a także wsiadania do auta i wysiadania z niego);
 • Zielona Karta – będąca odpowiednikiem ubezpieczenia OC polisa, którą musza posiadać kierowcy odwiedzający kraje spoza Unii Europejskiej (np. Białoruś, Ukrainę, Rosję, Turcję).

Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie OC? Odpowiedz sobie na poniższe pytania

Na zakończenie przedstawiamy najważniejsze pytania, na które należy sobie odpowiedzieć wybierając odpowiednie ubezpieczenie OC pojazdu.

 • Samochód, motocykl czy pojazd zabytkowy – co zamierzasz ubezpieczyć?

O ile właściciele standardowych samochodów mają do dyspozycji bogaty wybór ofert ubezpieczenia OC, o tyle posiadacze motocykli i pojazdów zabytkowych muszą liczyć się tutaj z ograniczonym polem manewru.

 • Czy jesteś właścicielem nowego pojazdu?

Właściciele nowych pojazdów, z oczywistych względów, decydują się skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia Autocasco. Wprawdzie nie trzeba wykupywać polisy OC i Autocasco w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, jednak pod względem finansowym takie rozwiązanie często okazuje się najbardziej opłacalne.

 • Czy jesteś młodym kierowcą, posiadającym prawo jazdy od niedawna?

Jeśli jesteś młodym kierowcą i nie przysługują Ci żadne zniżki za bezszkodową jazdę, zainteresuj się ofertami, które przewidują możliwość obniżenia wysokości składki w przypadku np. wykupienia ubezpieczenia OC w dniu urodzin czy zakupu polisy przez Internet.

 • Czy często podróżujesz autem z rodziną?

Jeśli często podróżujesz autem z bliskim i chcesz, aby w razie wypadku skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu mogli oni otrzymać odszkodowanie, dokup polisę NNW.

 • Czy podróżujesz autem do krajów spoza UE?

Jeśli często podróżujesz autem do krajów spoza Unii Europejskiej, zainteresuj się ubezpieczeniem, w ramach którego otrzymasz w atrakcyjnej cenie Zieloną Kartę.

 • Czy w razie kolizji chciałbyś skorzystać z pomocy ubezpieczyciela (np. holowania, samochodu zastępczego)?

Polisy OC zwykle gwarantują podstawową pomoc techniczną w razie kolizji lub wypadku. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości skorzystania w takich przypadkach z usług dodatkowych, rozważ wykupienie opcji Assistance.

Reasumując, choć poszukiwania najlepszego dla siebie ubezpieczenia samochodowego są niełatwe i czasochłonne, przy ich prowadzeniu wystarczy kierować się jedną prostą zasadą: wybieram produkt, który przy możliwie jak najniższej cenie zagwarantuje mi ochronę, jakiej rzeczywiście potrzebuję.