Dzięki opłacaniu składki zdrowotnej, mamy możliwość korzystania m.in. z refundacji recept, z wizyt u lekarza oraz pobytu w szpitalu. Po wejściu w życie, w 2022 roku, pakietu ustaw Polski Ład, zmienił się m.in. sposób rozliczania i odliczania składek zdrowotnych. Chcesz dowiedzieć się, o jakie zmiany chodzi? Przeczytaj artykuły, w którym specjalistka Elżbieta Kowalska świadcząca usługi finansowo-księgowe, dokładnie je tłumaczy. Zapraszamy do lektury!

Rozliczanie składki zdrowotnej

Zgodnie z pakietem ustaw Polski Ład zmieniły się podstawy naliczania składki zdrowotnej. Wraz z rozpoczęciem 2022 roku przedsiębiorcy nie mogą odliczać zapłaconych składek zdrowotnych, dlatego też stały się one kolejnym obciążeniem podatkowym. Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od uzyskanego przez podatnika dochodu. Natomiast w przypadku opodatkowania ryczałtem jej wysokość zależy od uzyskanego przychodu.

I tak osoby np., które wybrały opodatkowanie według skali podatkowej, w każdym miesiącu opłacają składkę zdrowotną od miesięcznej podstawy jej wymiaru. Podstawa ta stanowi dochód z danej działalności gospodarczej, który został uzyskany w miesiącu wcześniejszym, niż miesiąc, za który składka jest opłacana.

W przypadku osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Wysokość ich składek zależy od przychodu, jaki osiągnęły one w danym roku. Dla osób opodatkowanych ryczałtem podstawę wymiaru składki stanowi stawka procentowa zgodna z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem (w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedzającego). Sama składka zdrowotna to 9% od wyznaczonej podstawy.

Odliczanie składki zdrowotnej

Nowelizacja pakietu ustaw w ramach Polskiego Ładu 2.0, który wszedł w życie wraz z początkiem lipca 2022 roku, wniosła kolejne zmiany dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowych oraz tych będących na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku przedsiębiorców możliwe stało się odliczenie opłaconych składek zdrowotnych w formie zaliczki w trakcie całego roku. Ta możliwość nie jest jednak równoznaczna z przywróceniem prawa do odliczania wspomnianych składek na zasadach, które obowiązywały do zakończenia 2021 roku. Co ważne w tej sytuacji składki zdrowotne zmniejszają podstawę opodatkowania, a nie sam podatek, co miało miejsce wcześniej – dodaje Elżbieta Kowalska świadcząca usługi finansowo-księgowe.

Osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą pomniejszyć swój przychód o 50% opłaconych składek zdrowotnych. W przypadku opodatkowania liniowego możliwe jest odliczenie maksymalnie 8700 zł od dochodu w skali roku, natomiast osoby korzystające z karty podatkowej mogą obniżyć podatek aż o 19% opłaconej składki.

Aby mieć pewność prawidłowego obliczenia m.in. podstawy wymiaru składki, warto udać się do Biura Rachunkowego Elżbiety Kowalskiej. Doświadczona specjalistka służy fachową pomocą w tej sprawie!