Nawet doświadczeni handlowcy i biznesmeni czasem potrzebują inne spojrzenia na prowadzony przez siebie interes. Dzięki pomocy specjalisty, można zdobyć wiele wartościowej i aktualnej wiedzy oraz rozszerzyć działania firmy. Z wielu względów warto skontaktować się z doradcą, który będzie mógł udzielić stosownej porady. Na jakie usługi można liczyć ze strony doradcy transportowego?

Po pierwsze – audyt i doradztwo transportowe

Decydując się na współpracę z doradcą transportowym, należy w pierwszej kolejności określić zakres prac, jaki będzie wykonywał ten specjalista w stosunku do obecnej sytuacji firmy. Bardzo dużo zależy od tego, w jakim momencie znajduje się przedsiębiorstwo i jakie ma potrzeby. Niezwykle ważny jest też powód, dla którego firma kontaktuje się z doradcą.

Osoba dokonująca konsultacji dotyczących biznesu transportowego powinna mieć obszerną wiedzę nie tylko z dziedziny samego transportu. Stale nowelizowane normy prawne, sprawy podatkowe oraz kwestia kadr i płac to podstawowe obszary każdego dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Odnosi się to także do usług transportowych.

Z doradcą dobrze jest się skonsultować i rozpocząć współpracę na samym początku otwierania działalności transportowej. Pozwoli to na określenie administracyjnego sposobu funkcjonowania, rozplanowania zatrudnień i mocy i inwestycji, jaką będzie trzeba włożyć, aby działalność była rentowna. Szeroki zakres usług doradztwa transportowego proponuje Grzegorz Sitarek. Działania tego specjalisty obejmują nie tylko same kwestie transportowe, ale także wykonywanie dokumentacji oraz prowadzenie szkoleń pracowniczych.   

Do drugie – dokumentacja oraz aspekty prawne

Każdy właściciel biznesu wie, jak wiele dokumentów należy wypełniać, aby nadrabiać wszystkie miesięczne i kwartalne terminy. To samo dotyczy działalności transportowej. Każda z branż wymaga określonych potwierdzeń administracyjnych wykonanej pracy oraz rozliczeń. W przypadku organizacji pracy kierowców są to między innymi takie ewidencje jak dane pochodzące z tachografów cyfrowych oraz archiwizacja informacji zawartej na kartach kierowców. Prowadzenie szczegółowej dokumentacji, która pozwala między innymi na wyłapanie uchybień ze strony kierowców to sposób na podwyższenie standardów pracy w przyszłości poprzez naukę na błędach oraz unikanie powtarzających się niezgodności.

Po trzecie – szkolenie pracowników

Jedynie pracodawca, który przed zatrudnieniem upewni się jakie są kwalifikacje pracownika, lub przeszkoli go po zatrudnieniu, może wymagać określonych umiejętności. Regularnie prowadzone szkolenia aktualizujące wiedzę oraz umiejętności w zespole pracowników transportowych są podstawą do uniknięcia uchybień. Zadanie przeprowadzenia szkolenia w którego trakcie przekazana zostanie wiedza teoretyczna jak i wskazówki praktyczne także może być zlecone doradcy transportowemu.

Organizacja aktualizacji wiedzy jest inwestycją pracodawcy zatrudniony zespół. W zależności od tego, który z  działów ma podwyższyć swoje kwalifikacje poprzez szkolenie może ono dotyczyć między innymi: czasu pracy kierowców, sposoby przewożenia materiałów niebezpiecznych, wymagań administracyjnych i prawnych, czy też szkolenie z obsługi tachografów, którymi posługują się kierowcy.

Inwestycja w prace doradcy transportowego opłaca się zatem nie tylko rozpoczynającym prace działalnościom, ale także tym z dłuższym stażem. Firmy transportowe borykające się z powtarzającymi się komplikacjami organizacyjnymi mogą dzięki tej współpracy znaleźć rozwiązanie głównych zagwostek, które blokują rozwój firmy. Praca doradcy transportowego to ważne wsparcie dla działalności opierającej swój zysk na usługach transportowych.