Przy prowadzeniu firmy niestety często zdarzają się zaległości w płatnościach faktur i niekiedy odzyskanie należności nie udaje się. Zwykle próbujemy załatwić sprawę na drodze upominania się o należne nam kwoty, jednak jeśli kontrahent nie reaguje na nasze maile, telefony i smsy, musimy skorzystać z możliwości, jakie w zakresie odzyskiwania długów daje nam prawo. Na szczęście są przepisy, które chronią uczciwych właścicieli firm.

Postępowanie windykacyjne – rodzaje i zakres

Windykacja należności to proces, którego celem jest odzyskanie wierzytelności od dłużnika. Obejmuje zbiór czynności przewidzianych prawem, procesowych i faktycznych, prowadzonych w celu doprowadzenia dłużnika do wykonania swoich zobowiązań. Nasze próby skłonienia dłużnika do zapłaty poprzez wysyłanie monitów, zapytań telefonicznych i tym podobne czynności to także windykacja. Przy tego rodzaju windykacji, określanej jako polubowna, możemy rozłożyć spłatę zadłużenia na raty i wspólnie ustalić harmonogram spłat. Możemy to zrobić na własną rękę, albo korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej, której pracownicy mogą doradzić nam pewne sposoby skutecznego zakończenia sprawy, nawet jeśli nie wejdziemy na drogę sądową. Jeśli jednak próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą rezultatu, nie pozostaje nam nic innego, jak wysłać do sądu pozew o zapłatę.

Windykator należności pomaga w odzyskaniu długu

Sprawy sądowe pociągają za sobą wiele emocji i są ostatecznością. Nałożenie na naszego dłużnika wyroku bądź nakazu spłaty daje podstawę do rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Jeśli to tylko możliwe, radzi prawnik z firmy Proinvest Group, zajmującej się windykacją należności, korzystniej jest zawrzeć ugodę spłaty zadłużenia. Dłużnik w ugodzie uznaje swój dług i zobowiązuje się do jego spłaty w określonym terminie. Strony mogą w tej sytuacji negocjować rozłożenie spłaty długu na raty oraz harmonogram spłaty tych rat, wraz z odsetkami ustawowymi.