Bywa, że postępowanie restrukturyzacyjne jest ostatnią deską ratunku dla firm w trudnej kondycji finansowej. Dobrze przeprowadzone zmiany w firmie mogą pomóc w odzyskaniu stabilności i lepszej pozycji na rynku. Restrukturyzacja rzutuje na działanie całej firmy, w tym na jej pracowników. A jak wpływa na społeczność lokalną?

Na restrukturyzację patrzy się najczęściej przez pryzmat przedsiębiorcy i jego firmy. Nie można jednak zapominać, że często proces ten dotyczy organizacji dużych i zatrudniających wielu pracowników. Mieszkają oni w najbliższej okolicy, a redukcja działów, a tym samym zwolnienia grupowe, oddziałują na całe rodziny i regiony. O tym, jak duża może być to skala, pokazują grupowe zwolnienia w kopalniach, gdzie wokół kopalni skupiało się większość mieszkańców okolicznych miejscowości. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i przedsięwziąć działania, by negatywne skutki były jak najmniejsze.

Społeczne i ekonomiczne skutki restrukturyzacji

Przede wszystkim restrukturyzacja oznacza duże zmiany w firmie. Ma ona poważne problemy finansowe i zadłużenia, więc konieczna jest redukcja kosztów. Plany restrukturyzacyjne obejmują wdrożenie nowych technologii i automatyzację. To z jednej strony przekłada się na większą produktywność i wydajność, z drugiej często wiąże się z koniecznością zwolnień. Niesie to za sobą kolejne konsekwencje, bo przyczynia się do wzrostu bezrobocia w regionie. Utrata środków finansowych obniża jakość życia całych rodzin. W efekcie rośnie poziom stresu, problemy zdrowotne i społeczne.

Migracja społeczności lokalnej

Wraz ze wzrostem bezrobocia i brakiem widoków na lepszą przyszłość członkowie społeczności lokalnej, zwłaszcza młodzi ludzie, myślą o przeprowadzce do innego regionu lub kraju. Skutkiem tego jest starzenie i zmniejszanie się populacji. W przyszłości mogą pojawić się na tym obszarze problemy na przykład z utrzymaniem infrastruktury publicznej.

Jak wesprzeć społeczność lokalną przy restrukturyzacji?

Tworząc plany restrukturyzacyjne, zawsze trzeba brać pod uwagę to, jak te działania będą odbijały się na otoczeniu firmy. Szukając specjalistów, którzy pomogą przejść przez restrukturyzację, najlepszym wyborem będzie kancelaria restrukturyzacyjna specjalizująca się w tego typu działaniach. Poza przygotowaniem do restrukturyzacji może doradzić mechanizmy wsparcia dla pracowników. Tutaj zalicza się na przykład programy służące przekwalifikowaniu zawodowemu, pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy, czy działania na rzecz rozwoju lokalnej infrastruktury. Część firm czynnie angażuje się w poszukiwanie pracy dla osób dotkniętych restrukturyzacją. Istotna jest także komunikacja zarówno z pracownikami, jak i przedstawicielami społeczności lokalnej. Pozwala to zrozumieć wzajemne motywacje i znaleźć optymalne rozwiązania.

Podsumowanie

Restrukturyzacja jest trudnym i stresującym procesem nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i jego pracowników, a wraz z nimi dla społeczności lokalnej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, w jakim stopniu działania firmy odbiją się na regionie i przedsięwziąć środki pozwalające zniwelować negatywne skutki.