Od 2019 roku w Polsce funkcjonuje III filar polskiego systemu emerytalnego w postaci Pracowniczych Planów Kapitałowych. To specjalnie stworzony program oszczędnościowy dla osób pracujących, współfinansowany przez pracodawcę oraz państwo. Do jego założenia są zobligowane już prawie wszystkie firmy. Umowę na jego prowadzenie można podpisać na przykład w biurze ubezpieczeniowym Dominika Szczepańskiego.

Produkty finansowe od specjalistów

Oszczędzanie na przyszłość to ważna kwestia, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie z tego wynikają. Od lipca 2019 roku rozpoczęto wdrażanie w firmach systemu oszczędnościowego dla pracowników, nazywanego Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Każde przedsiębiorstwo jest zobowiązane do podpisania umowy z wybraną instytucją finansową na ich prowadzenie. Założeniem PPK zajmuje się biuro ubezpieczeniowe Dominika Szczepańskiego, znajdujące się w Zielonej Górze. Oferuje ono nie tylko polisy majątkowe czy na życie, ale również produkty finansowe towarzystwa Nationale-Nederlanden. Każdy może liczyć na indywidualne podejście, a także poznanie najkorzystniejszej oferty względem jego potrzeb oraz możliwości finansowych. Tym samym również i podmioty gospodarcze mogą zgłosić się w celu wdrożenia PPK dla swoich podwładnych. Na czym dokładnie zatem polega taki program oszczędzania?

Obowiązek PPK w firmie

Jak zostało już wspomniane, Pracownicze Plany Kapitałowe muszą zostać założone w niemal każdym przedsiębiorstwie. Istnieje kilka wyjątków, a są nimi:

  • osoby samozatrudnione niezatrudniające innych;
  • osoby fizyczne zatrudniające innych, ale w zakresie niezwiązanym z prowadzoną działalnością;
  • mikroprzedsiębiorcy, gdy wszyscy pracownicy odmówią udziału w programie;
  • firmy, które już prowadzą PPK dla minimum 25% podwładnych i odprowadzana składka wynosi 3,5%.

W pozostałych przypadkach każdy pracodawca musi wdrożyć tego rodzaju system oszczędnościowy. 1 stycznia bieżącego roku nastąpił ostatni etap wprowadzania PPK i objął on przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 20 osób oraz wszystkie jednostki związane z sektorem finansów publicznych. Jeśli więc zakładasz swoją firmę, a nie spełniasz wcześniej wymienionych kryteriów, to warto rozważyć wizytę w biurze ubezpieczeniowym Dominika Szczepańskiego, gdzie poznasz szczegółowe warunki takiej umowy dla swojej działalności.

Zasady działania Pracowniczych Planów Kapitałowych

System oszczędnościowy powstał w celu polepszenia sytuacji finansowej osób po ukończeniu 60. roku życia. To wtedy właśnie zgromadzone środki są wypłacane, a dokładnie 25% ich sumy jednorazowo, a kolejne 75% w miesięcznych ratach. Wpłaty są finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika z jego wynagrodzenia oraz przez państwo. Programem są automatycznie objęci wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat, bez względu na to, na podstawie jakiej umowy zostali zatrudnieni. Warunek stanowi odprowadzanie składek emerytalno-rentowych. Niemniej jednak każdy uczestnik może w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w Pracowniczym Planie Kapitałowym, składając w tym celu pisemną rezygnację. Tę natomiast pracodawca musi przekazać w terminie 7 dni do instytucji finansowej, z którą została podpisana umowa na prowadzenie PPK.