Nadmierny hałas może negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka oraz równowagę środowiska. Z tego względu, w polskim prawodawstwie wyznaczono obszary objęte ochroną akustyczną, określając dla nich dopuszczalne poziomy hałasu, odrębnie dla pory dziennej i nocnej. Są to głównie tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową oraz stałego pobytu ludzi (osiedla mieszkaniowe, placówki opiekuńcze i oświatowe, szpitale, sanatoria, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe). Znajdujące się w sąsiedztwie tych obszarów zakłady przemysłowe mogą zostać zobligowane do monitorowania poziomu generowanego hałasu. Obowiązek ten może również dotyczyć ferm, obiektów komercyjnych oraz źródeł generujących hałas komunikacyjny.

Monitoring generowanego hałasu prowadzi się między innymi w oparciu o okresowe pomiary, wykonywane przez akredytowane laboratorium badawcze. Takim laboratorium jest np. Przedsiębiorstwo Usług Ochrony Środowiska Attma Sp. z o.o., którego siedziba mieści się w Batorowie, gm. Tarnowo Podgórne.

Jak wykonuje się pomiar hałasu w środowisku?

Pomiar hałasu przemysłowego przeprowadza się zgodnie z zasadami opisanymi w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r., określającym tzw. metodykę referencyjną, której zastosowanie jest wymagane prawem.

Do badania wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt. Są to mierniki pierwszej klasy dokładności, podlegające ścisłemu nadzorowi, który z kolei wynika z wymagań jakościowych normy ISO, stanowiącej podstawę akredytacji laboratorium. Pomiary wykonuje się w określonych warunkach meteorologicznych, w punktach pomiarowych, zapewniających właściwą ocenę klimatu akustycznego na terenach chronionych.

– opowiada przedstawiciel firmy Attma Sp. z o.o. Ocenie podlega hałas emitowany przez konkretny zakład, w odniesieniu do istniejącego tła akustycznego, czyli dźwięków, które nie są generowane przez ten obiekt. Firmy zobowiązane do wykonywania takich pomiarów muszą je realizować raz na dwa lata. Dla zakładów pracujących całodobowo, pomiary wykonuje się odrębnie w porze dziennej i nocnej. Jeśli obiekt pracuje wyłącznie sezonowo, pomiar hałasu należy wykonać w tym konkretnym okresie.

Po co wykonuje się pomiar hałasu?

Pomiar hałasu przemysłowego wykonuje się w celu zbadania rzeczywistego poziomu hałasu na terenach chronionych. Dzięki temu można sprawdzić, czy konkretny zakład respektuje obowiązujące go przepisy w tym zakresie. Jeśli nie, jest on zobowiązany do podjęcia działań ograniczających emisję hałasu do poziomu dopuszczalnego przez polskie prawodawstwo pod groźbą nałożenia wysokich kar finansowych. W ten sposób mieszkańcy terenów położonych w pobliżu np. zakładów przemysłowych są chronieni przed uciążliwościami akustycznymi. Nierzadko zdarza się, że to właśnie oni zlecają wykonanie takiego pomiaru, aby udowodnić, iż obiekt działający w pobliżu obniża ich komfort życia.

Klientami firmy ATTMA Sp. z o.o. są w tym zakresie zarówno przedsiębiorstwa, osoby prywatne, jak i jednostki samorządowe, działające w interesie swoich mieszkańców.