Każdego roku do Urzędu Patentowego RP spływa tysiące wniosków z prośbą o objęcie nowego produkty czy technologii patentem. Jest nim zaś prawo do wyłącznego wykorzystania wynalazku zarówno do celów zarobkowych oraz przemysłowych, jak i handlowych. Walka o patenty między firmami, instytutami naukowymi czy startupami jest zaciekła, a patentem mogą cieszyć się te podmioty, które przygotują dla Urzędu kompletną dokumentację. Rzecznik patentowy Hanna Borawska objaśnia, na co się ona składa.

Rodzaje dokumentacji patentowej

Opracowywanie dokumentacji patentowej to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli ma zostać ona przedstawiona podmiotom zagranicznym. Wnioski patentowe spływają bowiem nie tylko do Urzędu Patentowego RP. Istotne są także europejskie zgłoszenia patentowe wnoszone do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) oraz międzynarodowe zgłoszenia patentowe, które wnosi się do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w ramach procedur PCT (Układ o współpracy patentowej).

Rzecznik patentowy Hanna Borawska podkreśla, że dokładna zawartość i treść dokumentacji patentowej wyznaczona jest również dla wzorów unijnych i znaków unijnych. Pakiety dokumentów zgłasza się wtedy do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Jeśli chodzi zaś o wzory przemysłowe, zgłaszane są one na podstawie odpowiedniej dokumentacji w ramach Porozumienia Haskiego. Dotyczy to również zgłoszeń znaków towarowych w dowolnym wybranym kraju – stosowane są wtedy regulacje Porozumienia Madryckiego.

Jak można zatem zauważyć, zakres tworzonej dokumentacji patentowej zależy od przedmiotu zgłoszenia oraz tego, gdzie jest ono składane.

Elementy dokumentacji patentowej dla Urzędu Patentowego RP

Dokumentacja patentowa składana w Urzędzie Patentowym RP musi być kompletna i wymaga formy pisemnej. Każde odstępstwo od proceduralnych norm może być podstawą do odrzucenia wniosku. Ten może być również skierowany do poprawy. Jeśli chodzi zaś o najważniejsze elementy dokumentacji, rzecznik patentowy Hanna Borawska wyróżnia:

  1. Podatnie – uwzględnia się w nim dane zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia, wniosek o udzielenie patentu, dodatkowe uwagi i listę załączników.
  2. Opis wynalazku – jest to jasny i wyczerpujący opis nowego produktu czy technologii wraz z informacjami o tym, w jaki sposób zostanie on wdrożony (m.in. skomercjalizowany). Opis uwzględnia też przykłady realizacji, a także zastosowania.
  3. Zastrzeżenia patentowe – dokument określa wynalazek i definiuje wnioskowany zakres ochrony patentowej.
  4. Skrót opisu wynalazku – jest to zwięzłe podsumowanie przedmiotu zgłoszenia. Skrót wykorzystywany jest do publikacji w Biuletynie Urzędu Patentowego.
  5. Rysunki wynalazku.

Do dokumentacji patentowej dołącza się także tzw. dowód pierwszeństwa czy np. poświadczenie instytucji depozytowej w przypadku zgłaszania i zdeponowania materiału biologicznego. Podmioty, które zdecydują się na współpracę z takimi rzecznikami patentowymi jak Hanna Borawska, muszą również przegotować pełnomocnictwo na piśmie.