Co raz więcej bloków mieszkalnych poddawanych jest przebudowie polegającej na dociepleniu elewacji. Okazuje się, że taka termomodernizacja może być dużym zagrożeniem dla ptaków, których siedliska mieszczą się w różnych szczelinach, otworach wentylacyjnych i stropodachach budynków. Bardzo często są to gatunki chronione, więc przed przystąpieniem do takiej inwestycji trzeba przeprowadzić inwentaryzację ornitologiczną.

Warto zadbać o ptaki w mieście

Różnorodność biologiczna miast z wiadomych względów jest bardzo ograniczona. Każdemu człowiekowi potrzebny jest kontakt z przyrodą, a w miejskiej rzeczywistości jest to często bardzo utrudnione. Ptaki zasiedlające bloki mogą, choć w niewielkim stopniu poprawić ten stan i dlatego należy o nie zadbać. Jest też inny powód, dla którego warto to zrobić. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w ekosystemie, zjadając ogromne ilości owadów, w tym uciążliwych dla ludzi komarów. Przykładowo jeden jeżyk każdego dnia skutecznie likwiduje około 20 tys. owadów. W całym okresie wiosenno-letnim ilość ta wzrasta do 2,5 mln insektów.

Dlaczego termomodernizację budynku trzeba przeprowadzić w zgodzie z przyrodą?

Wszystkie ptaki, które zamieszkują miejskie budynki, są w Polsce objęte ochroną gatunkową. W związku z tym jakiekolwiek szkodzenie tym zwierzętom jest karalne. Wynika to z zarówno z naszej konstytucji oraz z wielu innych przepisów prawa takich jak: ustawa o ochronie zwierząt, ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo budowlane. Prace remontowe, w szczególności termomodernizacja bloku, w którym przebywają ptaki, są działaniami bardzo niebezpiecznymi dla tych zwierząt. Mogą zostać zniszczone ich gniazda, które często mieszczą się pod parapetami, w szczelinach płyt, za rurami spustowymi rynien itp.

Na czym polega inwentaryzacja ornitologiczna?

Inwentaryzacja ornitologiczna wykonywana jest w sytuacjach, gdy istnieje uzasadniona obawa, że planowana inwestycja może mieć negatywny wpływ na życie ptaków. Przeprowadzana jest przez firmy specjalizujące się w monitorowaniu przyrody, takie jak Pracownia Badań Przyrodniczych Pro-Omis. Podstawowym celem inwentaryzacji ptaków jest odnalezienie ich gniazd w budynku. Dokonuje się tego za pomocą porannych i wieczornych obserwacji, dzięki którym można zlokalizować miejsca, w których aktualnie bytują ptaki. Do pełnego oglądu sytuacji potrzebne są jeszcze oględziny służące odnalezieniu gniazd nieużywanych w trakcie prowadzenia monitoringu. Tu z pomocą przyjdą takie narzędzia jak lornetka i endoskop. Najlepiej, aby inwentaryzacja była przeprowadzona w roku poprzedzającym prace remontowo-budowlane.