Zachowanie równowagi biologicznej należy do jednych z zadań wszelkich organizacji przyrodniczych. To ich działania mają niebagatelny wpływ na utrzymanie zagrożonych gatunków zwierząt oraz roślin. Pomocne są w tym ekspertyzy dotyczące ochrony krajobrazu i przyrody wykonywane przez pracownie badań ekologicznych. Współpraca w tych dwóch obszarach pozwala na tworzenie terenów będących zabezpieczeniem dla szczególnych elementów środowiska.

Czym jest obszar chroniony?

Są to tereny, które podlegają zagospodarowaniu w celu ochrony znajdującej się tam fauny oraz flory. Przesłanką do jego stworzenia są ciekawe krajobrazy oraz walory przyrodnicze. Zazwyczaj podczas jego wydzielania stosuje się specjalistyczne ekspertyzy przyrodnicze, na podstawie których tworzone są programy ochrony przyrody. Mogą one również zostać przygotowane dla już wyznaczonych obszarów. Pomaga to w dobraniu odpowiednich form oraz środków ochrony danego terenu. Ponadto tego typu dokumentacja w znaczny sposób ułatwia zapobieganie nieodwracalnemu zniszczeniu środowiska przez działalność człowieka i wyginięciu gatunków roślin oraz zwierząt.

Formy obszarów chronionych

W Polsce istnieje obowiązek ochrony przyrody, który reguluje ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. To według niej można wyróżnić takie rodzaje formy jak:

  • parki narodowe,
  • rezerwaty przyrody,

  • parki krajobrazowe,

  • obszary natura 2000,

  • pomniki przyrody,

  • stanowiska dokumentacyjne,

  • użytki ekologiczne,

  • zespoły przyrodniczo-krajobrazowe,

  • ochrona gatunkowa roślin, zwierząt, grzybów.

Każda z nich różni się między sobą zakresem oraz ścisłością prowadzonej na jej terenie ochrony. To także miejsca, w których z powodzeniem można prowadzić na przykład badania dendrologiczne, które mają znaczenie dla ogrodnictwa, architektury krajobrazu oraz leśnictwa. Zajmuje się tym między innymi pracownia badań ekologicznychNatura, mająca swoją siedzibę w Siedlcach. Ponadto dzięki takim miejscom możliwe jest zachowanie dzikiej przyrody wraz z całym ekosystemem. I tak na przykład ścisłe rezerwaty przyrody są zamknięte dla turystów, a jakakolwiek ingerencja człowieka zabroniona. Z kolei obszary chronionego krajobrazu wykluczają zakładanie kopalni lub fabryk przemysłu ciężkiego.

Ochroną są także objęte obszary wodne. Obejmują one tereny, na których znajdują się ujęcia wody pitnej, zbiorniki kąpieliskowe oraz służące utrzymaniu zwierząt wodnych, ale także te szczególnie narażone na zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa oraz działalności przemysłowej i komunalnej.