Odrobaczanie psa u weterynarza to ważny element dbania o jego zdrowie i dobro domowników. Pasożyty mogą wywoływać szereg chorób, którym należy zapobiegać. Bieżącym dbaniem o zwierzęta domowe i dzikie zajmuje się Przychodnia Weterynaryjna Ramisz & Ramisz w Cieszynie. Więcej o odrobaczaniu i zalecanej regularności w dalszej części artykułu!

Odrobaczanie psa - na czym polega?

Odrobaczanie psa u weterynarza to element leczenia i profilaktyki prozdrowotnej zwierzęcia. Pasożyty wewnętrzne są niebezpieczne dla zdrowia pupili, ale także domowników, a szczególnie dzieci. Głównym celem odrobaczania jest zapobieganie rozwojowi wielu groźnych chorób. Podawanie środków odrobaczających zabija pasożyty wewnętrzne bytujące w organizmie psa i znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia pasożytów w kale. Odrobaczanie psów nie sprawia, że zwierze jest odporne na pojawienie się robaków, jednak skutecznie usuwa te, które zdążyły się zasiedlić. Niezależnie od etapów życia i rodzaju pasożytów odrobaczanie przeprowadzają specjaliści z Przychodni Weterynaryjnej Ramisz & Ramisz.

Wśród najczęściej spotykanych pasożytów, które atakują układ pokarmowy pupili, można wymienić nicienie, płazińce i pierwotniaki. Warto pamiętać, że robaki mogą pojawić się u każdego psa, właściwie niezależnie od jego wieku i trybu życia. W przypadku szczeniaków do zakażenia może dojść jeszcze w życiu płodowym, dlatego tak ważne jest odrobaczanie ich na początkowym etapie życia. Należy pamiętać, że cały proces powinno się przeprowadzać wyłącznie po konsultacji z lekarzem środkami przeznaczonymi do tego celu.

Odrobaczanie psów - jak często potrzebne?

Pierwsze odrobaczanie psów przeprowadza się już między 2 a 3 tygodniem życia. Standardowo odrobaczanie szczeniaków powtarza się mniej więcej co dwa lub trzy tygodnie do zakończenia karmienia przez matkę, a następnie co trzy miesiące do ukończenia pierwszego roku życia. W kwestii kolejnych zabiegów warto ufać specjaliście w gabinecie weterynaryjnym, który na podstawie indywidualnej oceny i trybu życia psa dostosuje zalecenia. W Przychodni Weterynaryjnej Ramisz & Ramisz można odbyć wizyty kontrolne i zaplanować odpowiednią profilaktykę oraz leczenie.

W uproszczeniu można przyjąć, że dorosłe psy odrobacza się cztery razy w roku. Indywidualna częstotliwość odrobaczania zwierzęcia będzie jednak zależała przede wszystkim od jego stylu życia. W przypadku czworonogów mieszkających w mieście, które nie mają kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie jedzą surowego mięsa, może to być raz lub dwa w roku. Jeśli jednak pies spędza dużo czasu na zewnątrz, a dodatkowo spaceruje bez smyczy i ma styczność z obcymi zwierzętami, ich kałem i padliną, zabieg może być zalecany nawet co miesiąc.