Jednym ze sposobów dochodzenia roszczeń finansowych wobec dłużnika jest uzyskanie tytułu wykonawczego komorniczego. Wtedy odpowiedni składnik majątku zostaje przekazany na licytację. Mogą to być zarówno ruchomości, jak i lokale użytkowe oraz mieszkalne. To właśnie one stają się prawdziwą okazją dla osób, które chcą zainwestować pieniądze w nieruchomość po okazyjnej cenie. Dowiedz się kilku ważnych informacji na temat licytacji komorniczych.

Czym jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza uznawana jest za publiczną sprzedaż nieruchomości lub ruchomości dłużnika. Za pieniądze uzyskane po licytacji długi zostają uregulowane wobec wierzyciela. Sam sposób prowadzenia licytacji jest zaś prosty. Każdy uczestnik musi wpłacić tzw. rękojmie. Osoba, która zadeklaruje najwyższą kwotę zakupu, wygrywa licytację. Jej rękojmia odliczana jest od sumy, którą musi ona zapłacić za wylicytowane dobra. Pozostałym uczestnikom rękojmia w całości jest zaś zwracana.

Podkreślić należy, że licytacjom komorniczym mogą podlegać zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. W przypadku nieruchomości mogą to być domy, garaże i miejsca postojowe, grunty, pola, magazyny, lokale użytkowe, mieszkania, pola itp. Za ruchomości podlegającym licytacjom komorniczym uznaje się  np. samochody, łodzie, motocykle, maszyny, komputery, meble, zegarki, biżuterię, antyki i dzieła sztuki, odzież, sprzęt AGD i RTV, a nawet materiały przemysłowe i surowce o znaczącej wartości rynkowej.

Gdzie szukać ogłoszeń o licytacjach komorniczych?

Licytacje komornicze najczęściej odbywają się w biurach komorników lub w miejscach przez nich wyznaczonych. Wykaz prowadzonych licytacji zawsze jest przedstawiany na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Komornicy Sądowi umieszczają informacje o nich również na własnych witrynach. Oprócz tego obwieszczenia o licytacjach znaleźć można na tablicach sądowych czy też urzędowych w placówkach gminnych i powiatowych.

Obwieszczenie o licytacji zawsze dokładnie wskazuje miejsce i termin licytacji, kwotę wymaganej kaucji, cenę wywoławczą, a także dokładny opis przedmiotu. Pamiętać należy o tzw. rewirach komorniczych. Oznaczają one teren, na którym może działać dany komornik sądowy, również w zakresie prowadzonych licytacji. Dla przykładu Komornik Sądowy Karol Szczygiecki działający przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu, może przeprowadzać je, a także egzekucji komornicze na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego. Stanowi o tym znowelizowana ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

Licytacja komornicza mieszkania – krok po kroku

Wiele osób, które planuje zakup mieszkania z rynku wtórnego, zwraca uwagę na licytacje komornicze, które prowadzone są m.in. właśnie dla nieruchomości mieszkalnych. Jakie etapy są charakterystyczne dla sprzedaży lokali dłużników przez komorników? Na początku wszczynane jest postępowanie egzekucyjne. Następnie po uzyskaniu sądowego tytułu wykonawczego dochodzi do zajęcia majątku dłużnika oraz do wezwania do spłaty zadłużenia. Kolejne etapy to wycena nieruchomości oraz obwieszenie licytacji. Następnie dochodzi do:

  • tworzenia listy uczestników licytacji po wpłaceniu przez nich wadium,
  • przeprowadzenia licytacji (w pierwszym lub drugim etapie),
  • przybicia licytanta, któremu wydawane jest postanowienia o przybiciu,
  • wezwanie licytanta do uregulowania płatności.

Licytacja komornicza i cały proces egzekucji komorniczej mieszkania kończy się wydaniem postanowienia o przysądzeniu własności oraz wpisem do księgi wieczystej.