Wszyscy przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą towarów za granicę lub ich odbiorem na teren  Polski powinni znać szczegóły dotyczące przewożenia określonych dóbr przez granice. Jest duża różnica pomiędzy eksportem lub importem dóbr na terenie EU i do krajów niewchodzących w skład tej wspólnoty. Aby ułatwić przebieg całego procesu, można zlecić zadania związane z procedurami celnymi wykwalifikowanej agencji celnej.

Jak wygląda odprawa celna?

Nie wszystkie towary transportowane poza granice Polski wymagają odprawy celnej. Warto pamiętać o tym, że proces ten dotyczy wszystkich towarów, które przybywają lub są wysyłane poza granice Unii Europejskiej. Nie dotyczy to zatem dóbr, które transportuje się na obszarze tej wspólnoty. Sam proces odprawy polega na kontroli niezbędnej dokumentacji oraz pobraniu stosownych podatków i cła. Co ważne procedura i opłaty dotyczą przedmiotów podlegających sprzedaży. Indywidualne wysyłki prywatne nie podlegają systemowi cła.

Ten sposób sprawdzenia przechodzących przez granicę towarów służy kontroli międzynarodowego obrotu towarem, a także sprawdzeniu, czy przesyłka rzeczywiście posiada deklarowane dobra. Urzędnicy pracujący na granicy dokonują sprawdzenia całości lub jedynie części transportowanych towarów. Wszelkie szczegóły tego procesu oraz założenia prawne zostały opisane w Unijnym Kodeksie Celnym.

Jeśli przedsiębiorstwo zajmuje się odbiorem oraz wysyłką dóbr na własną rękę najlepiej jeśli w gronie pracowników znajduje się osoba pod tym względem przeszkolona. Ogólne umiejętności czasem jednak nie wystarczą, dlatego warto nawiązać współpracę z którąś z dobrych agencji zajmujących się koordynacją procesu celnego.

Przedsiębiorcy zajmujący się skupem lub sprzedażą towarów przechodzących przez granicę UE często wybierają agencję celną, jako wsparcie w przygotowywaniu przesyłek i ich odbiorze. Jedną z firm realizującą te zadania w imieniu kupców jest Agencja Celna Eurosad działająca w Sławkowie w województwie śląskim. Oddając w ręce tej działalności proces odprawy celnej, można liczyć na doradztwo licencjonowanych agentów celnych oraz pomoc także w problematycznych sprawach związanych z transportem dóbr.

Jakie działania wykonuje agencja celna?

Regularna organizacja dokumentacji związanej z odbiorem i wysyłką towarów to nie wszystko. Przedsiębiorcy nawiązujący współpracę z agencją celną, mogą zlecić jej na przykład przeprowadzenie procedury zniszczeń towarów. To działanie jest niezbędne w przypadku kiedy Urząd Celny zatrzymuje przesyłkę i po stwierdzeniu naruszenia prawa podejmuje decyzję o konieczności utylizacji części lub całości przewożonych dóbr. Jest z tym związany obowiązek wygenerowania dokumentów raportujących to zdarzenie. Agencja celna specjalizuje się w tworzeniu tego rodzaju zapisów.

Poza tym kupcy oraz firmy dystrybucyjne przekazują pracownikom agencji takie zadania jak sporządzanie oraz składanie deklaracji celnych i akcyzowych. Są to rutynowe działania, które są wymagane przez Urząd Celny i dokładnie sprawdzane. Delegacja tych aktywności przez agenta profesjonalnie zajmującej się cłami, ułatwia proces i gwarantuje, że towary przejdą przez granicę bez komplikacji. Jeśli przedsiębiorca zastanawia się nad bardziej opłacalną formą transportu lub ma wątpliwości co do sposobu przygotowania dokumentacji, lub samych towarów w kontakcie z odpowiednią firmą celną, może skorzystać z usług doradztwa licencjonowanych agentów celnych.