Każdy przedsiębiorca, który planuje wdrożyć na rynek nowy produkt czy też technologię musi zwrócić szczególną uwagę na kwestię ich bezpieczeństwa prawnego. Analiza prawno-patentowa wykonana jeszcze w fazie koncepcji określonych inwestycji może uchronić firmę przed niepotrzebnym wydatkiem. Ekspertyzy, które tworzą takie kancelarie jak BELLEPAT, pozwalają również ocenić, czy wdrażany proces technologiczny lub wyrób narusza w jakimś stopniu prawa innych podmiotów. Obecnie istotne dla innowacyjnych przedsiębiorców są badania czystości patentowej. Co one oznaczają?

Czym są badania czystości patentowej?

Badanie czystości patentowej pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy dane rozwiązanie nie narusza cudzych praw wyłącznych. Firmy, które tworzą nowe technologie czy też produkty muszą zatem sprawdzać, czy opracowane przez nie koncepcje, projekty i gotowe już wyroby nie naruszają patentu na wynalazek lub prawa ochronnego na wzór użytkowy innych podmiotów. 

Rzecznicy patentowi z Kancelarii Prawno-Patentowej BELLEPAT tłumaczą, że badania czystości patentowej najlepiej przeprowadzać już na etapie badawczo-rozwojowym. Im później zostanie wykonana profesjonalna analiza, tym większe straty można ponieść w przypadku faktycznego naruszenia praw patentowych innych przedsiębiorstw. Badanie czystości patentowej jest zatem niebywale ważna przy planach komercjalizacji technologii/produktów.

Komu polecane są badania czystości patentowej?

Badania czystości patentowej zlecają dzisiaj przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki. Często o pomoc rzeczników patentowych proszą również twórcy startup’ów, uczelnie wyższe i ośrodki naukowe, a także osoby prywatne. Każdego roku tysiące badań prowadzonych jest dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które coraz częściej opracowują innowacyjne technologie/produkty. Co jednak należy przez nie rozumieć?

Badaniom czystości patentowej podlegają nowe produkty i urządzenia, całe technologie wraz z procedurami i procesami, linie produkcyjne, a także przepisy i receptury. Analizy przeprowadzane przez rzeczników patentowych ważne są też przy nowych metodach i sposobach produkcyjnych.

Na czym polega badanie czystości patentowej?

Badanie czystości patentowej rozpoczyna się od wybrania kancelarii prawno-patentowej. Najczęściej klienci stawiają na zespoły specjalistów, wśród których znajdują się eksperci z uprawnieniami europejskiego rzecznika patentowego. Warto wybierać też te kancelarie, które podobnie jak grupa BELLEPAT zatrudniają tłumaczy. Pozwala to skrócić czas przygotowania całej dokumentacji badania.

Kolejny etap to zaś wstępne konsultacje z rzecznikami patentowymi oraz przedstawienie im przedmiotu sprawy. Przedsiębiorca może przekazać dokumentację techniczną opracowywanego rozwiązania, opisy problemu, a także szczegółowe koncepcje, prototypy i projekty. Warto również posiłkować się przykładowymi i podobnymi technologiami/produktami firm konkurencyjnych. 

Samo badanie czystości patentowej polega na wyszukaniu rozwiązań najbardziej zbliżonych do przedmiotu badań, a następnie porównaniu cech istotnych (nowych) przedmiotu badań z cechami zastrzeżonymi w cudzych rozwiązaniach. Po zakończonym badaniu rzecznicy patentowi przedstawiają klientowi listę identycznych lub podobnych rozwiązań ze wskazaniem, czy badany przedmiot/technologia narusza cudze prawa wyłączne. Są to najbardziej odpowiedzialne badania patentowe.

Przykładowy przebieg badania czystości patentowej

Badania czystości patentowej mogą być realizowane w ramach rozbudowanych projektów. Czas badania i opracowywania wniosków zależy od fazy tworzenia wynalazku czy wytworu mającego zostać wzorem użytkowym, a także od potrzeb klienta. Każde badanie czystości patentowej jest zatem inne.

Przykładowe badania mogą przebiegać w następujących etapach:

  1. Zapoznanie się rzeczników patentowych z przedmiotem sprawy, oczekiwaniami klienta, a także dokumentacją opracowywanego rozwiązania, które ma być poddane badaniu.
  2. Określenie z klientem warunków współpracy m.in. zakresu i kosztów badania.
  3. Ustalenie klas i słów kluczowych pod kątem badań patentowych. 
  4. Poszukiwanie podobnych lub identycznych rozwiązań do tych, które opracował podmiot zlecający: np. poszukiwanie w bazach patentowych urzędów patentowych, instytucji naukowych, w bazach komercyjnych itp.; przegląd dostępnej literatury patentowej.
  5. Tworzenie opinii prawno-patentowej – opinia z badania czystości patentowej zawsze ogranicza się do określonego terytorium.

W przypadku znalezienia przez rzeczników patentowych Kancelarii Prawno-Patentowej BELLEPAT rozwiązań potencjalnie kolidujących z wytworami klienta dokładnie wyznacza się stan prawny znalezionych dokumentów. Ważne jest wtedy określenie zakresu ochrony, a także tego, na jakim terytorium i w jakim czasie prawo ochronne obowiązuje. Dzięki temu klient może podjąć decyzję o próbie pozyskania licencji lub modyfikacji badanego rozwiązania. 

Podsumowanie

Badania czystości patentowej są obecnie dla firm czy ośrodków naukowych bardzo cennym źródłem informacji. Rzetelnie przeprowadzona analiza patentowo-prawna pomaga podjąć właściwą decyzję biznesową. Podkreślić należy, że badania patentowe nie tylko ograniczają ryzyko naruszeń praw wyłącznych należących do innych podmiotów. Ekspertyzy te mogą przydać się również do poszukiwania wiedzy w danej dziedzinie technicznej. Opinie z badań czystości patentowej często są też ważnym warunkiem ubiegania się o dofinansowania na tworzenie wynalazków.