Transakcje handlowe między państwami członkowskimi UE przypominają te wewnątrzkrajowe – niektóre z nich mogą być jednak objęte obowiązkiem zarejestrowana w systemie Intrastat. Co to jest? Dlaczego tylko niektórzy są zobowiązani do rejestracji w systemie? Wyjaśniamy! Sprawa ta może bowiem przysporzyć wiele wątpliwości osobom, które nie mają z tym systemem do czynienia na co dzień.

Intrastat – co to jest?

Intrastat to system stworzony w celach statystycznych – dzięki rejestrowaniu transakcji w systemie, urzędy mają dostęp do informacji o przychodach, a właściwie: wywozach i przywozach konkretnych przedsiębiorców. Obowiązkiem składania deklaracji objęte są te jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne bądź prawne, które przekroczyły określony próg wywozu lub przywozu i rozliczają podatek VAT  – w większości przypadków, obowiązek składania deklaracji dotyczy jedynie przedsiębiorców dokonujących dużych transakcji międzynarodowych. Minimalne granice progów określane są każdego roku przez Główny Urząd Statystyczny.

 

W ramach deklaracji przedsiębiorcy zobowiązani są określić m.in. łączną wartość fakturową, opis towaru, masę netto, kod rodzaju transportu czy wartość statystyczną towarów – informacje te wykorzystywane są jednak wyłącznie w celach statystycznych. Jak mówi nam właściciel agencji celnej Tardo Speed, prowadzenie związanej z nim dokumentacji nie jest łatwym zadaniem i wymaga od przedsiębiorcy wiele wiedzy na temat prowadzenia międzynarodowej dokumentacji.

Deklaracja Intrastat – gdzie ją złożyć?

Po pierwsze, należy wiedzieć, gdzie należy przesyłam informacje. Za nadzorowanie deklaracji Intrastat w Polsce odpowiedzialna jest Izba Celna w Szczecinie – wystarczy przesłać do niej wypełnione pismo drogą elektroniczną lub listową. Okres rozliczeniowy obejmuje jeden miesiąc kalendarzowy – deklarację należy dostarczyć do 10 dnia następnego miesiąca. Należy składać ją tylko wtedy, gdy w danym miesiącu doszło do wewnątrzwspólnotowej transakcji przekraczającej określone granice – jeśli tego typu transakcje nie są dokonywane, nie trzeba przekazywać deklaracji.

Choć system statystyczny jest stosunkowo nowy, składanie deklaracji nie odbiega od formalności, do których są przyzwyczajeni przedsiębiorcy – w większości przypadków, wystarczy zlecić wypełnienie deklaracji działowi księgowości. W przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia sprawozdania, na przedsiębiorcę nakładana jest kara w wysokości 3000 zł za każdy nierozliczony miesiąc. Prowadzenie Intrastat jest czasochłonne, więc wiele firm decyduje się na outsourcing prowadzenia dokumentacji.