Mimo ogromnego skoku cywilizacyjnego wciąż osoby niepełnosprawne mają trudności z odnalezieniem się na rynku pracy i samodzielnym życiem na własny rachunek. Istnieje wiele osób, które mimo pewnych dysfunkcji ruchu czy też zaburzeń zachowań po odpowiednim przeszkoleniu kursie zawodowym np. w Fundacji Proximus z powodzeniem mogą podjąć się odpowiedzialnej pracy. Na czym polega istota oferty szkoleniowej dla osób niepełnosprawnych?


Dlaczego szkolenia dla osób z niepełnosprawnością są ważne?

Zgodnie z obowiązkowym prawem, osoba z niepełnosprawnością to osoba, której stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej. Jak wyjaśnia nam ekspert z fundacji Proximus: wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:

lekki stopień i równoznaczny z trzecią grupą inwalidzką, umiarkowany stopień niepełnosprawności z drugą grupą i znaczny stopień niepełnosprawności równoznaczny z pierwszą grupą inwalidzką i każdej z nich przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Organizując dla nich kursy i szkolenia dokłada starań, by finalnie znalazły pracę na zasadach równości szans i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Jak wspierać rynek pracy osób niepełnosprawnych?

Jak informuje nas nasz rozmówca, z fundacji Proximus, która od 2011 roku organizuje szkolenia dla tej grupy zawodowej, zawsze opracowuje i realizuje programy szkoleniowe zgodne z zaleceniami Komisji Rehabilitacyjnych zawartych w Indywidualnych Programach Rehabilitacji. Zgodnie z informacjami uzyskanymi ze wspomnianej fundacji kluczowe jest angażowanie się w różnego rodzaju projekty integracyjne i prospołeczne, które uświadamiają osobom z zewnątrz, dlaczego ważne jest włączanie chorych zwłaszcza tych ze schorzeniami natury psychicznej i neurologicznej w normalne życie, również w obszarze zawodowym. Dzięki specjalnie ułożonym szkoleniom chorzy otrzymują pracę m.in. w sortowniach surowców wtórnych, czy też innych zawodach z obszaru ekologii.