Trzebiatów leży nad rzeką Regą w województwie zachodniopomorskim.  Miejscowość graniczy z Rewalem, Karnicami, Gryficami, Brojcami, Siemyślem i Kołobrzegiem. Dzięki takiemu usytuowaniu rozwija turystyka. Latem ściągają tu turyści z całej Polski i Europy. Nic dziwnego, bo przecież Trzebiatów ma rodowód sięgający średniowiecza. Możemy nie tylko korzystać z kąpieli słonecznych, ale także zwiedzać, ponieważ zachowało się wiele zabytków.

Wybrzeże Trzebiatowskie

Trzebiatów jest bardzo atrakcyjną gminą pod względem turystycznym i krajoznawczym. Największym atutem jest nadmorskie położenie. Rozciąga się na długości ok. 60 km wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego. W skład Wybrzeża Trzebiatowskiego wchodzą jeziora: Na Górce, Jatkowskie, Konarzewo, Borek oraz największe lagunowe: Liwia Łuża i Resko Przymorskie. Do Wybrzeża Trzebiatowskiego należą kąpieliska: Rewal, Mrzeżyno, Dziwnów, Niechorze, Dziwnówek, Pobierowo, Łukęcin, Pogorzelica, Rogowo, Grzybowo i Dźwirzyno. Są tu również porty morskie: Mrzeżyno, Dziwnów i Dźwirzyno, a w Rewalu i Niechorzu, przystanie morskie. Wybrzeże Trzebiatowskie jest cenionym obszarem ze względu na rezerwaty przyrody i lasy nadmorskie. Wybrzeże Trzebiatowa słynie z pięknych plaż i roślinności. Najokazalsze tereny leśne znajdują się w okolicach Mrzeżyna. Spotkamy tu wiele odmian fauny i flory. Wśród nich są również niespotykane okazy gatunków, m. in. orzeł bielik i żółw błotny.

Atrakcje Trzebiatowa

Trzebiatów ma długą i bogatą historię, związaną z dziejami Polski i Pomorza Zachodniego.  Według źródeł historycznych powstało w 1170 roku. Do dzisiejszego dnia zachowało się wiele zabytków, które potwierdzają czas utworzenia miasta. Trzebiatów jest jednym z siedmiu polskich miejscowości, które mają za zadanie zachować bezcenne dobra kultury. Trzebiatów ma ciekawe zabytki, które warto zobaczyć.  Jednym z nich jest Ratusz Miejski, który powstał na początku XVIII w. i zawiera relikty ratusza, wybudowanego w tym samym miejscu, w XV w. Inne zabytki to średniowieczny kościół p. w. Macierzyństwa NMP z XIV w. , Baszta Prochowa jako  jeden z reliktów umocnień, z których pozostały fragmenty fosy i murów miejskich. W Trzebiatowie zachował się Pałac, który jest budynkiem o długiej historii. Był pałacem, siedzibą żeńskiego zakonu, koszarami i szkołą. Dziś mieści się tu  Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz lokalne muzeum. W Trzebiatowie znajduje się wiele innych zabytków, jak np. : Kaplica św. Gertrudy z 1400 r., Sgraffito - wykonany techniką tynkarską obraz słonia z 1639 r.,  Kaplica św. Ducha z XIV w. , Kaplica św. Jana z 1307 r. , Krzyż pokutny i wiele innych budowli historycznych.

Urząd miast i gminy w Trzebiatowie

Miasto słonia jak pozywany jest Trzebiatów, posiada Urząd Miasta i Gminy, wydziały, taż miejską oraz ośrodki kulturalne. Siedziba Urzędu znajduje się przy ul. Rynek 1. w Trzebiatowie. Niespełna 17. tysięcznym miastem zarządza burmistrz. W Trzebiatowie są szkoły podstawowe, gimnazjum, szkoły średnie i zawodowe,  Dom Kultury, Biblioteka Publiczna, placówki handlowe i usługowe; restauracje, pub, gastronomia, pensjonaty, hala sportowa i stadion. Organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, rozrywkowych dla rodzin i specjalnie dla dzieci. Są koncerty, festiwale, jak np. coroczne Święto Kaszy czy Festiwal Muzyki Morskiej „Słona woda”, czyli szanty, nastrojowe morskie ballady, pieśni kubryku, przy udziale wspaniałych artystów. Miasto i gmina Trzebiatów znane jest nie tylko z turystyki, ale też z rybołówstwa, przetwórstwa rybnego, rolnictwa i przemysłu. Trzebiatów prężnie się rozwija, inwestuje, stawiając na ochronę środowiska.