Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2019 roku w Polsce z problemem bezdomności zmaga się ponad 30 tysięcy osób. Ponad 80% to mężczyźni, 14,6% kobiety, 3,3% – dzieci. Bezdomność to złożony problem, który może dotknąć każdego. Co robić, gdy straci się dach nad głową i gdzie szukać pomocy?

Gdzie bezdomny może szukać pomocy?

Szczególnie w zimne miesiące bezdomni szukają ciepłego schronienia. Jak pokazują statystyki, 80% ludzi bezdomnych przebywa w różnego rodzaju placówkach. Pozostali starają się przetrwać w miejscach opuszczonych (pustostanach, altanach działkowych), co z wielu powodów bywa niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Prawnie odpowiedzialność za zapewnienie schronienia, posiłku i ubrania bierze na siebie gmina, która organizuje pomoc, np. tworząc ośrodki dla bezdomnych

Gdzie może zwrócić się po wsparcie osoba bezdomna?

Ośrodki Pomocy Społecznej

Miejskie albo Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej to miejsca, gdzie można udać się po poradę i wsparcie. Pracują tam wykwalifikowane osoby, które pokierują osobę potrzebującą w odpowiednie miejsce.

Punkty pomocy dla bezdomnych

Niemal w każdym mieście znajdują się miejsca przeznaczone dla ludzi bezdomnych.

Jedne punkty udzielają wsparcia doraźnie i są to:

  • darmowe jadłodajnie,
  • punkt wydające żywność,
  • punkty wydające darmowe ubrania,
  • punkty bezpłatnej pomocy medycznej,
  • darmowe łaźnie i pralnie.

Adresy miejsc, które pomagają bezdomnym, można znaleźć na stronie Ministerstwa w zakładce Pomoc Społeczna – Bezdomność.

Drugie punkty udzielają schronienia i są to:

  • schroniska dla osób bezdomnych – działają 24 godziny na dobę, poza dachem nad głową bezdomny może liczyć na wsparcie w poszukiwaniu pracy i wyjścia z kryzysu,
  • noclegownie dla bezdomnych – miejsca, w których osoba bezdomna może bezpiecznie przenocować,
  • ogrzewalnie dla bezdomnych – miejsca, w których można się ogrzać w zimne dni,
  • domy stałego pobytu – przeznaczone dla osób, które znalazły pracę, ale wciąż nie mogą utrzymać się samodzielnie.

Pomocy warto szukać także w regionalnych oddziałach wsparcia prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy Świętego Alberta. Lista placówek znajduje się pod tym linkiem. Wystarczy wybrać województwo. 

Większość bezdomnych to mężczyźni, ale warto pamiętać, że problem dotyczy także kobiet i dzieci, które mogą szukać wsparcia w schroniskach dla samotnych matek i punktów pogotowia opiekuńczego dla nieletnich.

Często warunkiem skorzystania z pomocy noclegowni lub schroniska jest trzeźwość. Bezdomni, którzy mają problem z alkoholem mogą skorzystać z pomocy specjalnych ośrodków, które zajmują się problemem uzależnień, takich jak np. MONAR.

Ośrodki Pomocy Kryzysowej i Centra Zdrowia Psychicznego

Osoby potrzebujące pomocy psychologa, prawnika, czy wsparcia socjalnego mogą zgłosić się do Ośrodka Pomocy Kryzysowej. Są to specjalne punkty, do których można udać się w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiego działania.

Mapę Ośrodków Pomocy Kryzysowej znajdziesz pod tym adresem.

Po wsparcie psychologiczne warto zgłosić się także do Centrum Zdrowia Psychicznego, które znajdują się w kilku miejscach w Polsce. Lokalizacje wszystkich placówek można zobaczyć tutaj.

Autobusy dla bezdomnych

W duży polskich miastach, takich jak Warszawa, Łódź czy Kraków, kursują busy dla bezdomnych (tzw. Streetbus).

W specjalnym autobusie osoby w kryzysie bezdomności mogą otrzymać jedzenie, napić się czegoś ciepłego, a także otrzymać wsparcie dotyczące spraw urzędowych i uzyskać inne bezpłatne porady.

Wszystko po to, żeby pokazać bezdomnym możliwości wyjścia z kryzysu.

Szczegóły dotyczące autobusu dla bezdomnych w Warszawie można znaleźć tutaj.

Bezdomność. Nie bój się poprosić o pomoc 

Wszystkie wyżej wymienione miejsca działają po to, aby pomagać ludziom w kryzysie bezdomności. Pracują tam fachowcy, którzy znają tego typu problemy i wiedzą, co zrobić, aby wesprzeć osobę potrzebującą. 

Dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się. Poszukaj placówki niedaleko siebie i poproś o pomoc. Nie ma w tym nic złego. 


Źródło przedstawionych statystyk: Najwyższa Izba Kontroli