Znalazłeś pracę za granicą i nie wyobrażasz sobie wyjazdu bez swojego psa? A może planujesz zimowe ferie w Tatrach Słowackich i zależy Ci na tym, by pupil towarzyszył Ci w podróży? Jest to możliwie, o ile wcześniej zadbasz o wyrobienie psiego paszportu. Taki dokument obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych. Paszport dla psa wyrobisz m.in. u weterynarza w przychodni PROVET w Warszawie. Jakie warunki musisz najpierw spełnić?

Jakie informacje zawiera psi paszport?

Paszport dla psa to dokument wydawany w formie papierowej książeczki w formacie A6. Znajdują się w nim podstawowe informacje o właścicielu czworonoga oraz szczegółowe dane dotyczące rasy, płci, wyglądu, wieku oraz sytuacji zdrowotnej psa. Szczególny nacisk kładziony jest na szczepienia. Czworonóg musi być zaszczepiony na wściekliznę, dobrze też, by miał komplet szczepień uzupełniających zalecanych przez lekarza weterynarii.

W psim paszporcie zawarte są również informacje o zastosowanej ochronie przeciw kleszczom i pasożytom wewnętrznym. Zdjęcie zwierzęcia nie jest wymagane, choć niektórzy opiekunowie decydują się na wstawienie fotografii, gdyż ułatwia to służbom identyfikację zwierzęcia. Warto dodać, że wyjazd z kraju w towarzystwie psa jest możliwy dopiero po 21 dniach od daty szczepienia na wściekliznę.

Paszport dla psa i procedura jego uzyskania

Paszport dla psa możesz wyrobić w każdej uprawnionej do tego przychodni weterynaryjnej. Wykaz klinik znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Jeśli mieszkasz w Warszawie, zachęcamy Cię do wizyty w przychodni PROVET, gdyż na miejscu wykonasz wszystkie zabiegi umożliwiające wydanie dokumentu.

Jednym z najważniejszych jest rutynowa kontrola stanu zdrowia Twojego pupila i wszczepienie mu mikrochipa. Chipowanie psa jest w pełni bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem. Urządzenie nie jest większe niż ziarenko ryżu, a umieszcza się je na szyi lub między łopatkami. Każdy mikrochip posiada unikalny, 15-cyfrowy numer, który umożliwi identyfikację Twojego psa, jeśli ten się zgubi, ucieknie lub zostanie porwany. Opisana wyżej forma identyfikacji jest jedyną dopuszczalną na terenie UE.

Jak już pisaliśmy wcześniej, w celu wyrobienia psiego paszportu musisz zaszczepić psa przeciw wściekliźnie oraz odrobaczyć go i zabezpieczyć przed pchłami i kleszczami. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe także w kraju i trzeba powtarzać je co rok. Przed wyjazdem warto jeszcze sprawdzić aktualny stan zdrowia czworonoga. Specjaliści z przychodni PROVET dysponują nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. W sposób bezstresowy przebadają psa i przygotują go do dłuższej podróży. Paszport dla psa uzyskasz w czasie jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Dokument pozwoli Ci na swobodne podróżowanie z ukochanym zwierzęciem.