Czy wiesz, że według statystyk Policji, w ubiegłym roku doszło do 144 wypadków, spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu? Brak świadomości kierowców na temat funkcjonowania i dbania o poszczególne układy samochodu – a w szczególności o hamulce -  jest również częstą przyczyną kolizji i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przeczytaj, jakie awarie układu hamulcowego zdarzają się najczęściej i jak można im zapobiegać.

Zbyt długi czas eksploatacji płynu hamulcowego

Bardzo ważnym elementem układu hamulcowego jest płyn. Odpowiada on bowiem za przekazywanie ciśnienia, które jest wytwarzane przez pompę hamulcową, do zacisków i cylinderków. Najbezpieczniej jest wymieniać płyn 1,5 roku – maksymalny czas użytkowania to 2 lata. Z kolei, jeśli bardzo często używamy samochodu i wyruszamy nim w długie trasy – warto przyjąć zasadę wymiany po przejechaniu 60 000 kilometrów. W przypadku zaniedbania w tym temacie hamowanie jest coraz mniej skuteczne – w początkowej fazie może przejawiać się to coraz wolniejszą reakcją samochodu na wciśnięty pedał hamulcu, a w przypadku dalszego zaniedbania – może to skutkować całkowitym zanikiem funkcji zatrzymywania się.

Klocki i tarcze hamulcowe

Kolejne, bardzo często występujące awarie układu hamulcowego w samochodzie, dotyczą:

  • klocków hamulcowych – bardzo często za uszkodzenia tarcz hamulcowych odpowiedzialni są kierowcy, którzy trzymają wciśnięty pedał hamulca, podczas jazdy z górki. Powoduje to szybkie i – przede wszystkim – nierównomierne ścieranie się tarcz. Warto zaznaczyć, że zniszczenia tych elementów wpływają na długość drogi hamowania – im bardziej zniszczone tarcze, tym dłuższy czas zatrzymywania się. Jest to szczególnie niebezpieczne w awaryjnych sytuacjach.
  • tarcz hamulcowych – uszkodzenia tego elementu powstają w głównej mierze z powodu zanieczyszczeń, które znajdują się okładzinach ciernych klocków hamulcowych – piasek, kamienie. Szkodliwy dla tarcz hamulcowych jest także częsty kontakt z sola i wodą. Z tego powodu pracownicy stacji kontroli pojazdów, sugerują wymianę tarcz po pokonaniu dystansu 60 000 kilometrów.

Gdzie sprawdzić stan hamulców?

Ze względu na własne bezpieczeństwo, warto regularnie upewniać się, że hamulce są sprawne. Działanie takie zalecają również producenci samochodów – proponują wykonanie przeglądu technicznego. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele punktów, gdzie możemy sprawdzić stan tego elementu. Pozytywne rekomendacje posiada chociażby Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów - Mański, która, między innymi,  zajmuje się kontrolą sprawności pojazdów od 1991 roku. Dzięki regularnej kontroli hamulców będziemy mieli większą świadomość na temat stanu technicznego i dowiemy się jakie nawyki, dotyczące jazdy samochodem, należy zmienić.