Akumulator jest „sercem” każdego samochodu. Magazynuje energię potrzebną do uruchomienia silnika, a także urządzeń elektronicznych zamontowanych w aucie, na przykład radia. Co zrobić, gdy wspomniany komponent ulegnie rozładowaniu? Jak zminimalizować ryzyko występowania takiej sytuacji? Radą i wsparciem służy firma Akumulatory sprzedaż, serwis z siedzibą w Krakowie.

Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Winę za szybkie rozładowywanie się akumulatora najczęściej można złożyć na karb zwykłej nieuwagi. Często właściciel auta po prostu zapomina o zgaszeniu świateł lub wyłączeniu radia przed opuszczeniem pojazdu, co skutkuje wyczerpaniem ogniwa. Istnieją jednak również inne przyczyny opisywanego stanu rzeczy, na przykład niska temperatura panująca na zewnątrz lub nieprawidłowości w budowie komponentu.

Jak wyjąć akumulator z auta i czym go naładować? 

Najpierw trzeba zgasić silnik samochodu, wysunąć kluczyki ze stacyjki i zaciągnąć hamulec ręczny. Następnie należy założyć akcesoria ochronne – okulary oraz rękawiczki. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Zawierają one bowiem substancje o silnie żrących właściwościach. Potem można przystąpić do wyjęcia komponentu.

Od czego zacząć? Kluczowym etapem całej procedury jest odpięcie klem –  ujemnej i dodatniej (koniecznie w tej właśnie kolejności). Teraz wystarczy już tylko odkręcić pozostałe elementy mocujące, by wyciągnąć baterię z auta i podłączyć ją do prostownika. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o pomoc w naładowaniu ogniwa. Duże doświadczenie w tej kwestii mają specjaliści z firmy Akumulatory sprzedaż, serwis.  Niektórzy mechanicy zajmują się wspomnianymi elementami samochodu od przeszło 30 lat i wiedzą na ich temat prawie wszystko.

Ile trwa ładowanie akumulatora i jak często je powtarzać?

Średni czas ładowania akumulatora może wynieść od 10 do 12 godzin. Wiele zależy oczywiście od stanu oraz rodzaju baterii zamontowanej w samochodzie.  Nie należy zwlekać z uzupełnieniem energii ogniwa ani czekać na jego całkowite wyczerpanie.  Specjaliści zalecają, by przeprowadzać doładowywanie akumulatora już przy pierwszych oznakach spadku wydajności komponentu. Warto pamiętać, że odpowiednia eksploatacja baterii znacznie wydłuża jej żywotność. Pozwala też uniknąć poważnych awarii auta. W rezultacie można więc sporo zaoszczędzić na naprawie pojazdu lub wymianie uszkodzonego akumulatora.