Rozrusznik to niezbędny element każdego samochodu, który odpowiada za uruchomienie silnika. Niestety, jak każdy inny komponent mechaniczny, może on ulec awarii. Razem z pracownikiem serwisu AR Alternatory Rozruszniki s.c. przedstawiamy najczęstsze usterki rozruszników samochodowych, objawy ich występowania oraz sposoby naprawy, w tym ich regenerację.

Awaria przekaźnika rozrusznika

Jednym z częściej spotykanych problemów związanych z rozrusznikiem jest awaria przekaźnika. Przekaźnik rozrusznika odpowiada za przekazanie energii elektrycznej z akumulatora do silnika rozrusznika. Objawami awarii przekaźnika są między innymi brak reakcji na próbę uruchomienia silnika lub słyszalne kliknięcie bez uruchomienia silnika. W przypadku takiej usterki konieczna jest wymiana przekaźnika na nowy.

Uszkodzenie wirnika lub stojana

Wirnik i stojan to istotne części rozrusznika, które odpowiadają za jego pracę. Uszkodzenie tych elementów może być wynikiem nadmiernego zużycia, przegrzania lub uszkodzenia mechanicznego. Objawy takiej usterki to między innymi brak reakcji na próbę uruchomienia silnika, dymienie lub przegrzewanie się rozrusznika. W przypadku uszkodzenia wirnika lub stojana konieczna jest wymiana tych elementów bądź regeneracja rozrusznika.

Zużycie szczotek rozrusznika

Szczotki to elementy stykowe, które mają za zadanie przewodzić prąd do wirnika. W miarę eksploatacji samochodu, szczotki ulegają stopniowemu zużyciu, co prowadzi do osłabienia przewodzenia prądu i utraty mocy. Objawami zużycia szczotek są trudności w uruchomieniu silnika, zwłaszcza na zimnym silniku, oraz słabe obroty rozrusznika. W takim przypadku konieczna jest wymiana szczotek na nowe lub regeneracja rozrusznika.

Awaria bendiksa

Bendiks to element mechaniczny, który łączy rozrusznik z kołem zamachowym silnika. Jego awaria może objawiać się nieprawidłowym zaangażowaniem rozrusznika w koło zamachowe, co powoduje hałas podczas próby uruchomienia silnika, a także brak możliwości jego uruchomienia. W takim przypadku konieczna jest wymiana bendiksa na nowy.

Zanieczyszczenie i korozja

Rozrusznik może ulec awarii również na skutek zanieczyszczeń i korozji. Zanieczyszczenia mogą blokować ruchome części rozrusznika, a korozja może powodować utratę mocy i trudności w uruchomieniu silnika. W przypadku zanieczyszczeń konieczne jest dokładne oczyszczenie rozrusznika, natomiast w przypadku korozji może być konieczna wymiana uszkodzonych elementów lub regeneracja rozrusznika.

Regeneracja rozrusznika

W wielu przypadkach awarii rozrusznika możliwe jest jego naprawienie poprzez regenerację. Regeneracja polega na wymianie zużytych lub uszkodzonych części na nowe, a także na czyszczeniu i konserwacji pozostałych elementów. Regeneracja rozrusznika, w profesjonalnych punktach, takich jak AR Alternatory Rozruszniki s.c., może być tańszą alternatywą dla zakupu nowego komponentu, a także bardziej ekologicznym rozwiązaniem.