Różnego rodzaju kruszywa, które wykorzystywane są m.in. na placach budowlanych, zalicza się do materiałów sypkich. Te zaś muszą być  przewożone w odpowiedni sposób. Uwzględnić przy tym należy aspekty prawne, technologiczne oraz logistyczno-organizacyjne. Co zatem warto wiedzieć o zasadach przewozu kruszyw?

Regulacje prawne dotyczące transportu materiałów sypkich

Przy przewozie kruszyw stosowane są regulacje prawne dotyczące materiałów sypkich. Ważne jest zatem to, aby:

  • materiał był umieszczony w szczelnej skrzyni ładunkowej,
  • materiał był zabezpieczony specjalnymi zasłonami,
  • ładunek nie przekraczał masy całkowitej pojazdu,
  • ładunek równomiernie obciążał pojazd,
  • załadowane kruszywo nie naruszało prawidłowych warunków jazdy (m.in. utrudniać skręcania i hamowania, nie może zaburzać płynności jazdy oraz ograniczać widoczności),
  • pojazd przewozowy był dostosowany do rodzaju ładunku,
  • pojazd był w pełni sprawny,
  • kierowca posiadał odpowiednie certyfikaty oraz kategorie prawa jazdy,
  • kierowca posiadał ważne badania,
  • firma transportowa wystawiała odpowiednie dokumenty przewozowe (szczególnie jest to ważne dla przewozów międzynarodowych, kiedy to należy uiścić cło i wypełnić formularze INTRASTAT).

Technologia przewozu kruszyw

Kruszywa niezależnie od tego, czy jest to piasek, gruz pobudowlany, piaski szklarskie, czy gotowe mieszanki budowlane, muszą być przewożone specjalistycznymi pojazdami. Najczęściej są to wywrotki oraz ciągniki siodłowe ze specjalnymi naczepami typu „wanna”. To one posiadają dodatkowo osprzęt hydrauliczny, który umożliwia precyzyjne wyładowanie materiałów sypkich tyłem bądź też bokiem.

Oprócz nowoczesnych maszyn, które powinny gwarantować jednorazowy przewóz nawet kilku lub kilkunastu ton materiałów, ważne są systemy mocujące. Stosowane są specjalne folie, siatki łańcuchowe oraz plandeki. Najlepsze firmy transportowe posiadają również technologie naszpikowane czujnikami. Mogą one poinformować kierowcę o zmianie rozkładu ciężaru ładunku. Stosowane są coraz częściej również specjalne kamery.

Przewóz kruszyw a logistyka transportowa

Przewóz kruszyw wymaga od firm transportowych stosowania odpowiednich metod logistyczno-spedycyjnych. Materiał musi być w odpowiedni sposób ładowany i rozładowywany, trasy przejazdu powinny być dokładnie wyznaczone, a kierowcy obsługujący tabory powinni zaliczać się do krajowej „pierwszej ligi”. Ważne są dodatkowe kursy z prowadzenia pojazdów z ładunkami ponadnormatywnymi i sypkimi, a także certyfikaty jazdy antypoślizgowej. Najwyższe standardy wdrożył m.in. zespół MAKK-TRANS, który specjalizuje się w transporcie materiałów sypkich na rynku krajowym oraz międzynarodowym.

Przy przewozie kruszyw istotne jest także to, aby zabezpieczać towar przed deszczem, kradzieżą i innymi niebezpieczeństwami. O to muszą dbać logistycy firm transportowych, które zobowiązane są także do przestrzegania unijnych przepisów oraz tych działających w danym kraju.