Odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to trudne zadanie. Złodzieje pojazdów to osoby, które doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z rozmaitymi zabezpieczeniami. Jednak mimo to nie powinniśmy ułatwiać im sprawy i warto stosować systemy chroniące samochody. Tymi z pewnością są autoalarmy, które dostępne są w rozmaitych klasach. Aczkolwiek alarmy samochodowe to nie jedyne zabezpieczenia samochodów. Co jeszcze oferują firmy z tej branży?

Jakie są klasy autoalarmów?

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj autoalarmu, warto zapoznać się z tym, co oferowane jest na rynku. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, by alarm samochodowy miał znak bezpieczeństwa B oraz homologację. Autoalarmy można podzielić na kilka podstawowych klas, do których należą:

  • klasa popularna,
  • klasa standardowa,
  • klasa profesjonalna,
  • klasa ekstra.

Autoalarmy klasy popularnej wyposażone są we wszelkie niezbędne elementy zabezpieczające jak np. czujniki otwarcia drzwi i klapy bagażnika oraz syrenę. Wadą tego rozwiązania jest stały kod na piloty. Klasa standardowa alarmów umożliwia zmianę kodów  na piloty, co oznacza lepsze zabezpieczenie pojazdu. Do tego posiadają blokadę silnika i czujnik, którego zadaniem jest ochrona auta przed włamaniem. Wszelkie próby tego typu są sygnalizowane poprzez światła i dźwięk. Dodatkowo alarm można uruchomić przy użyciu pilota.

Profesjonalna klasa alarmów samochodowych charakteryzuje się jeszcze większą ilością zabezpieczeń. Zalicza się do niej minimum dwie blokady obwodów elektrycznych i czujników chroniących pojazd przed włamaniem. Ponadto tego typu alarmy mają własne zasilanie, dzięki czemu są aktywne nawet po odłączeniu akumulatora. Dużą zaletą tego urządzenia jest trwałość i odporność na uszkodzenia. Z kolei alarmy najwyższej klasy, czyli ekstra wyposażone są w czujnik położenia samochodu oraz funkcję napadową. Wspomniany czujnik umożliwia wykrycie pojazdu, gdy ten zostanie wciągnięty na lawetę. Dodatkowo autoalarmy tej klasy posiadają powiadomienia GSM.

Pozostałe rodzaje zabezpieczeń samochodowych

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów zabezpieczenia jest immobiliser. To urządzenie elektryczne, które znajdziemy w ofercie firmy Serwis Fox, zazwyczaj montuje się fabrycznie w samochodach. Szczególnie dotyczy to pojazdów nowych. Celem tego systemu jest uniemożliwienie uruchomienia silnika poprzez odcięcie przepływu prądu w jednym lub w kilku obwodach. Dezaktywacja immobilisera następuje w chwili włożenia do stacyjki zapłonu fabrycznego kluczyka.

Poza immobiliserem stosuje się również blokady mechaniczne i blokady uruchomienia silnika. Te pierwsze to prosta i tania ochrona. Może dotyczyć m.in. blokady kierownicy, skrzyni biegów czy sprzęgła. Równie prostym zabezpieczeniem jest blokada uruchomienia silnika, która polega na zablokowaniu zapłonu lub głównego wyłącznika prądu. Stosując to zabezpieczenie, należy mieć na uwadze, by przycisk włączający i wyłączający blokadę znajdować się w mało widocznym miejscu.