Okresowe badania techniczne ciągników rolniczych są bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo i możliwość kontynuacji prac polowych. Kontrole pojazdu należy przeprowadzać na stacjach takich jak Auto-Centrum Czechów w Lublinie. Jak wygląda takie badanie, które elementy pojazdu są mu poddawane oraz co grozi za zlekceważenie terminu kontroli i nieusunięcie wykrytych usterek?

Jak przygotować pojazd na badanie techniczne?

Okresowe badanie techniczne ciągników rolniczych należy wykonać przed upływem trzech lat od momentu, w którym po raz pierwszy pojazd został zarejestrowany. Kolejne przeprowadza się mniej więcej co dwa lata. Sprawdzeniem stanu technicznego ciągnika rolniczego zajmują się niektóre stacje kontroli pojazdów, a jedną z nich jest Auto-Centrum Czechów z Lublina. Przed badaniem należy umówić się w takim punkcie i mieć przynajmniej ogólną wiedzę na temat ewentualnych usterek i stanu technicznego pojazdu. Wykrycie nieprawidłowości może generować dodatkowe koszty badania. Należy pamiętać, że usterki wykryte podczas kontroli trzeba usunąć w przeciągu czternastu dni.

Jak wygląda badanie techniczne?

Badanie techniczne ciągnika rolniczego trwa około trzydziestu minut. Diagności sprawdzają następujące elementy: identyfikują pojazd dzięki numerowi VIN, badają układ hamulcowy i układ kierowniczy, sprawdzają zawieszenie i stopień zużycia opon, badają sprawność instalacji elektrycznej, oglądają nadwozie, kontrolują poziom hałasu i spaliny. Ponieważ ciągnik rolniczy porusza się po specyficznym terenie, diagności zwracają szczególną uwagę na stan ogumienia i zawieszenia. Ciągła jazda po polu, nieutwardzonych nawierzchniach, wyboistych drogach i grząskich powierzchniach może prowadzić do usterek w tych częściach pojazdu.

Badanie techniczne ciągnika jest ważne

Okresowy przegląd techniczny ciągnika rolniczego wykonywany na przykład w Auto-Centrum Czechów w Lublinie jest bardzo ważny ze względu na kilka czynników. Jednym z nich jest bezpieczeństwo kierującego i innych uczestników ruchu drogowego. Mimo że ciągnik jest przeznaczony do prac polowych, to porusza się drogami publicznymi wraz z innymi pojazdami. Niesprawna maszyna mogłaby zagrażać zdrowiu lub życiu innych kierowców i pasażerów. Kolejna ważna przyczyna to możliwość nałożenia na właściciela wysokiej kary pieniężnej za brak wykonanego przeglądu technicznego. Natomiast usterki pojazdu, które nie zostały usunięte podczas badania, mogłyby skutkować mandatami lub niedopuszczeniem maszyny do ruchu. To z kolei prowadziłoby do wstrzymania prac rolnych i utraty zysków ze zbiorów i sprzedaży plonów.