Wgniecenia karoserii to jedne z najczęstszych usterek blacharskich, z którymi mierzył się niemal każdy kierowca. Stłuczka, gradobicie, a nawet spadające kasztany, mogą spowodować odkształcenia karoserii, które wymagają interwencji w warsztacie. Wielu kierowców rezygnuje jednak z usług blacharskich w obawie przed kosztami. To duży błąd! Nowoczesne bezinwazyjne metody to gwarancja niskiej ceny, skuteczności i błyskawicznej naprawy auta.

Metody tradycyjne vs bezinwazyjna naprawa wgnieceń

Szpachlowanie to tradycyjna metoda usuwania wgnieceń, która – mimo niskiej ceny i prostoty wykonania – nie cieszy się dobrymi opiniami wśród kierowców. Polega na  wyrównaniu wgniecionej powierzchni, a następnie wyszlifowaniu jej i pokryciu warstwą lakieru. Już sam opis może sugerować, że metoda jest dość toporna i może wpłynąć na obniżenie wartości odsprzedażowej auta.

Bezinwazyjne metody pozwalają pozbyć się wgnieceń karoserii bez użycia szpachli i lakieru. Poprzez wypychanie i wyciąganie wgnieceń karoseria odzyskuje pierwotną formę, a wartość auta nie zostaje obniżona.

Na czym polega wypychanie wgnieceń?

Wypychanie to sposób polegający na prostowaniu karoserii bez lakierowania od spodu. W miejscach, w których karoseria została wgnieciona, wykorzystuje się specjalne wypychacze blacharskie o optymalnym kształcie i z odpowiednio wyprofilowanymi końcówkami. Aby wykonać tę procedurę konieczny jest odpór służący jako podparcie.

Metoda wypychania wgnieceń karoserii przynosi najlepsze efekty, kiedy na wgnieceniach nie występują ostre załamania. Najbardziej podatne na wygładzanie są powierzchnie drzwi, klapy bagażnika, maska oraz błotniki. W przypadku dachu metoda wypychania jest zbyt czasochłonna, dlatego mechanicy preferują drugą z metod usuwania wgnieceń – wyciąganie.

 Wyciąganie wgnieceń – prostowanie dachu

Wyciąganie, nazywane potocznie „metodą na klej”, wymaga dostępu od wewnątrz. W miejscach odkształceń aplikuje się specjalny klej, do którego mocowane są plastikowe zaczepy. Po wyschnięciu kleju mechanik chwyta łebek każdego zaczepu odpowiednim wbijakiem i wyciąga aż do wyprostowania blachy. Realizując tę usługę w sprawdzonym warsztacie, takim jak Centrum Usuwania Wgnieceń Bartłomiej Szatanik, można mieć pewność, że karoseria zostanie wyprostowana na całej powierzchni – nawet w miejscach wyciągania blachy. Do wyprostowanie niewielkich zniekształceń powstałych po wyciąganiu karoserii stosuje się specjalny teflonowy młoteczek, który nie pozostawia żadnych śladów.