Aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom stacji paliw płynnych, a także otoczeniu tych stacji, obiekty te muszą spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Ważne są też kwestie dotyczące usytuowania stacji i jej wyposażenia, czyli zbiorników i urządzeń technologicznych, oraz wyznaczanie stref zagrożenia wybuchem. Dowiedz się, jak projektować i budować stacje paliw, by były bezpieczne.

Ochrona przeciwpożarowa na stacjach paliw w świetle prawa

Bezpieczeństwo obiektów infrastruktury, jakimi są stacje benzynowe i inne stacje paliw płynnych, regulowane jest odpowiednimi przepisami prawa. Najważniejszym z nich jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. 2014.0.1853 t.j. ze zm.) oraz Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. 2020.0.961 t.j.). Akty te podają definicję stacji paliw płynnych, jak również wymieniają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zakres ich obowiązków. Problemem jest, jeśli właściciele stacji paliw bardziej dbają o ich design, zaś sprzęt p.poż. traktują jako wymagane przepisami elementy, które de facto nie mają znaczenia. Tymczasem jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia obiektu szczególnie narażonego na powstanie pożaru, ratujący życie i mienie. Na wyposażeniu każdej stacji paliw powinny się znaleźć:

  • dwie gaśnice przewoźne o wadze 25 kg każda,
  • dwie gaśnice przenośne proszkowe o wadze 6 kg każda,
  • trzy koce gaśnicze,
  • dodatkowo 2 gaśnice przenośne proszkowe po 6 kg każda oraz koc gaśniczy na każde stanowisko wydawania gazu płynnego.

Bardzo istotne przy tym jest właściwe rozmieszczenie tych środków bezpieczeństwa i przechowywanie ich zgodnie z polskimi normami, w sposób umożliwiający łatwe dotarcie do nich, wyjęcie i użycie w wypadku zagrożenia.

Postępowanie na wypadek pożaru na stacjach benzynowych

Za bezpieczeństwo na stacji paliw płynnych odpowiada jej właściciel, zarządca lub użytkownik. Rolą firmy wykonawczej, takiej jak Petroinstal Serwis, oprócz wykonania projektów technologicznych, konstrukcyjnych i sanitarnych, oraz wykonania instalacji technologicznych paliwowych, jest też doradztwo w zakresie projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych. Natomiast już do właściciela należy przestrzeganie wymagań budowlanych, technologicznych i instalacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ppoż, wyposażenie budynków i instalacji w sprzęt pożarniczy i środki gaśnicze, a także zapewnienie konserwacji i naprawy tego sprzętu. Wszystkie osoby przebywające na terenie stacji, zarówno klienci, jak i pracownicy, muszą mieć zapewnioną możliwość szybkiej i sprawnej ewakuacji, w wypadku zagrożenia, a budynek i jego otoczenie muszą być gotowe do przeprowadzenia szybkiej akcji ratowniczej. Aby to zapewnić, pracownicy stacji muszą być przeszkoleni w zakresie przepisów ppoż oraz sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru czy innych zagrożeń. Problematyka zabezpieczeń ppoż na stacjach benzynowych musi być traktowana poważnie, gdyż są to obiekty szczególnie narażone na ryzyko pożaru.