Bezpieczny transport ładunków nienormatywnych

Materiał partnera
2019-10-15

Transport drogowy, zarówno krajowy, jak i międzynarodowy nieustannie się rozwija. Dzieje się tak za sprawą zwiększonych możliwości – gęstnieje sieć dróg i autostrad – a także coraz głębszą współpracą przedsiębiorców z różnych państw. Przewożone są towary różnego typu i rozmiarów, co znajduje swoje odbicie w przepisach regulujących usługi transportowe, które zapewnić mają bezpieczeństwo ładunku.

Czym są ładunki nienormatywne?

Spedycja oraz transport międzynarodowy to rozległe dziedziny, które obejmują wiele zagadnień. Dzięki rozwijającej się współpracy gospodarczej nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale również z podmiotami spoza wspólnoty, przewożonych jest coraz więcej towarów czy materiałów. Koszty tego rodzaju przedsięwzięć sukcesywnie maleją, a możliwości pojazdów i urządzeń transportowych wzrastają.

Ważną kategorię w transporcie stanowią ładunki nienormatywne, zwane również ponadgabarytowymi. Ujmowane są w niej te ładunki, których waga przekracza 42 tony, mają więcej niż 2,5 metra szerokości oraz 4 metry wysokości. Ich długość wynosi więcej niż 16,5 metra dla przewozu na naczepach i więcej niż 18,5 metra dla przewozu na przyczepach.

W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie transport nienormatywny? Wykorzystywany jest przede wszystkim do przewozu specjalistycznego sprzętu budowlanego, górniczego drogowego oraz rolniczego. Ponadto sprawdza się w transporcie:

  • hal i linii produkcyjnych;
  • elektrowni wiatrowych;
  • urządzeń przemysłowych;
  • konstrukcji stalowych;
  • zbiorników.

Bezpieczny załadunek, rozładunek oraz przewóz tego rodzaju ładunków wymaga przy tym użycia specjalistycznych pojazdów. Często wykorzystywane są tu naczepy niskopodwoziowe, których pokład ładunkowy jest obniżony poniżej poziomu kół, co znacząco ułatwia załadunek towarów.

Zezwolenie na transport ponadgabarytowy

Międzynarodowy transport nienormatywny dotyczy wąskiego i specjalistycznego zakresu ładunków oraz przedsiębiorstw, które z niego korzystają. Ze względu na charakter przewożonych towarów niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – błędy podczas transportu mogą stwarzać poważne zagrożenie nie tylko dla samego ładunku, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Przewóz towarów ponadgabarytowych powinien być powierzany firmie spedycyjnej, która może przedstawić specjalne zezwolenia jak firma Port-Trans w Goleniowie. W przypadku przewozu międzynarodowego pozwolenia muszą zostać uzyskane w każdym państwie, przez które przewożony będzie ładunek. Transport nienormatywny powinien zostać powierzony specjalistom z branży logistyki również ze względu na trudności, jakie sprawia. Podczas planowania trasy należy wziąć pod uwagę między innymi szerokość dróg, wysokość i szerokość przejazdów pod wiaduktami, obecność znaków oraz słupów, a także promień pokonywanych zakrętów.

Opracowanie artykułu:

Port-Trans sp.j. Transport Międzynarodowy

ul. I Brygady Legionów 19, 72-100 Goleniów zachodniopomorskie
e-mail
www
telefon