Jazda dłuższą trasą czy nabijanie kilometrów to standard wśród nieuczciwych taksówkarzy. Statystyki policyjne pokazują, że 10 na 12 kierowców stołecznych taxi ma zainstalowane urządzenia doliczające dodatkowe kilometry. Jeżeli chcesz uchronić się przed nieuczciwymi praktykami, korzystaj z usług sprawdzonych korporacji i prywatnych kierowców z długoletnim doświadczeniem w branży. Bogusław Tłuczek wskaże, na co uważać, aby uniknąć przepłacania.

Uczciwa taksówka – po czym poznać?

Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę klienta, jest brak paragonu. Na podstawie rachunku można określić realny koszt podróży oraz zweryfikować liczbę przejechanych kilometrów. Jeżeli taksówkarz nie chce wydać dokumentu z kasy fiskalnej, masz prawo wezwać policję. Bogusław Tłuczek zaznacza jednak, że w przypadku złapania taxi na ulicy, trudniej udowodnić oszustwo, ponieważ nie ma żadnego dowodu na to, w którym miejscu zaczęła się podróż. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej korzystać z taksówki na telefon.

Tania taksówka – doliczane kilometry

Robienie dodatkowych objazdów i sztuczne nabijanie kilometrów to częste zjawisko wśród taksówkarzy pracujących w pobliżu dworców czy lotnisk. Jeżeli nie znasz miasta, nie będziesz w stanie zweryfikować, czy trasa, którą porusza się taksówkarz, rzeczywiście jest najkrótsza. Jak wskazuje kierowca Bogusław Tłuczek, najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemności finansowych jest korzystanie z usług firm taksówkarskich, które mają certyfikat potwierdzający ich etyczną działalność w stosunku do klienta. Oczywiście, nawet w dobrych korporacjach zdarzają się osoby, które nadużywają swoich praw, w związku z czym zawsze sprawdzaj, czy taksówkarz jeździ na włączonym taksometrze i staraj się weryfikować jego trasę przy użyciu mapy online. Przy pomocy nawigacji, dostępnej na każdym urządzeniu mobilnym, możesz ocenić długość trasy i jeszcze przed rozpoczęciem kursu przedstawić kierowcy swoje oczekiwania oraz przedyskutować planowaną trasę.