Chłodnice samochodowe stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego samochodu, przez co trzeba o nie odpowiednio zadbać. Samochód składa się z wielu podzespołów opierających się na wspólnej pracy, a kluczem do odpowiedniego ich działania są właśnie chłodnice. Z tego też względu w tym wpisie skupimy się na opisaniu tego rodzaju elementu. Sprawdź, co warto dowiedzieć się o chłodnicach samochodowych, a także dlaczego są one tak ważne.

Zasada działania chłodnicy silnika

To, co trzeba sobie na początku wyjaśnić to fakt, że skutkiem ubocznym pracy silnika tłokowego jest wytwarzanie sporych ilości ciepła. Przez to, samochód pozbawiony chłodnicy zacząłby przegrzewać się bardzo szybko, co w efekcie doprowadziłoby najprawdopodobniej do zatarcia. Dlatego też zadaniem chłodnic samochodowych jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury pracy silnika. Pomocny przy tym jest płyn chłodniczy, który to tłoczony jest w kanałach wydrążonych w bloku samego silnika. Tego rodzaju ciecz przepływa przez wiele elementów w samochodzie, a jednym z nich jest chłodnica, czyli panel wyposażony w liczne rurki mające za zadanie ułatwiać proces oddawania ciepła. W momencie poruszania się pojazdem, ciepło znajdujące się w chłodnicy odbierane jest z kolei przez powietrze.

Interesującą kwestię stanowić może także sama żywotność chłodnicy. W sytuacji, gdy korzystamy z niej w zgodzie z zaleceniami producenta, nie ulegnie ona prędko uszkodzeniu wskutek samego użytkowania. Jak donoszą eksperci z firmy Bojda Chłodnice oferującej wysokiej jakości usługi serwisowania chłodnic, tego rodzaju podzespoły ulegają zniszczeniu wskutek albo mechanicznych uszkodzeń, albo nieszczelności wynikających z po prostu dużego wieku chłodnicy. Do uszkodzeń mechanicznych doprowadzić może wiele rzeczy i nierzadko wiąże się to z uszkodzeniem jednej z rurek poprzez coś pozornie trywialnego, jak na przykład niewielki kamień. Serwis chłodnic przeprowadzany jest w przeróżny sposób, ale czasami dochodzi do sytuacji, w której trzeba zdecydować się na wymianę całego podzespołu.

Chłodnica oleju

Jako, że w samochodach montowane jest kilka rodzajów chłodnic, dobrze będzie także nieco więcej wspomnieć o chłodnicy oleju. Tego rodzaju podzespół jest niezbędny zwłaszcza w przypadku samochodów sportowych, a jej zakres działania obejmuje przede wszystkim utrzymywanie w stałej temperaturze środka smarnego. Dzięki temu smarowane komponenty, jakie możemy znaleźć w samochodach, odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością oraz odpornością na trudne warunki. Chłodnice oleju dzielą się na chłodnice wykorzystujące płyn chłodniczy wspólnie z układem chłodzenia silnika oraz na chłodnice wykorzystujące obieg powietrza w trakcie jazdy samochodem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec, dobrze będzie także wspomnieć o chłodnicy doładowania, ponieważ sprzedawane obecnie silniki niemalże zawsze wykorzystują doładowanie mające na celu zwiększyć ich moc. Przez to stawia się na dodatkowe chłodnice powietrza. Tego rodzaju chłodnice instalowane są pomiędzy kolektorem dolotowym oraz turbosprężarką, a w celach jak największego możliwego zwiększenia efektywności tego rodzaju chłodnicy często montuje się ją tuż za przednim zderzakiem. Takie ustawienie sprawia jednak, że chłodnica doładowania jest nieco bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Warto nieco zatrzymać się przy uszkodzeniach tego rodzaju chłodnicy. Nieszczelność chłodnicy doładowania najczęściej kończy się uszkodzeniem samej turbosprężarki, która to jest pozbawiona możliwości wytworzenia odpowiedniego ciśnienia. W przypadku uszkodzeń tego rodzaju chłodnicy bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ w sytuacji, gdy do czynienia mamy z wieloma usterkami naraz, dojść może nawet do uszkodzenia samego silnika. Nie jest to coś, czego życzylibyśmy jakiemukolwiek kierowcy, ale bez obaw, tego rodzaju uszkodzenia zdarzają się stosunkowo rzadko i łatwo można ich uniknąć poprzez rozsądną eksploatację.