Co obejmuje kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej?

Materiał partnera
2019-08-29

Klimatyzacja samochodowa zdecydowanie należy do grupy tych urządzeń, bez których wręcz trudno byłoby wyobrazić sobie podróżowanie w komfortowych warunkach. Choć kiedyś stanowiła element wyposażenia aut luksusowych, dziś znaleźć można ją w de facto każdym samochodzie. Warto jednak wspomnieć o tym, iż wbrew powszechnie panującej opinii, układ klimatyzacji jest stosunkowo delikatny i wymaga profesjonalnego serwisowania. Kiedy warto udać się do warsztatu i jakie usługi jesteśmy w stanie tam otrzymać?

Nieprawidłowe działanie klimatyzacji – objawy

Jak w zdecydowanej większości przypadków w branży motoryzacyjnej, szybka reakcja na ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu konkretnych podzespołów, może znacząco ograniczyć późniejsze koszty naprawy. Zasada ta dotyczy nie tylko jednostek napędowych, skrzyń biegów, kół dwumasowych, czy sprzęgieł, ale także układu klimatyzacji. Na całe szczęście w nieszczęściu, awarie tej instalacji dają bardzo wyraźne symptomy, które jest w stanie właściwie zinterpretować nawet ktoś, kto nie posiada mechanicznego wykształcenia. O czym konkretnie mowa? Pierwszym objawem jest wyraźny spadek wydajności chłodzenia powietrza. Jeżeli wcześniej proces ten zajmował jedynie kilka minut, a z dnia na dzień czas oczekiwania wzrósł do kilkunastu, może to świadczyć przede wszystkim i małej ilości czynnika chłodzącego. Taki stan rzeczy z czasem przyczynia się do uszkodzenia całego układu.

Nie można również nie wspomnieć o nagłym pojawieniu się przykrego zapachu z nawiewów, który świadczy o nagromadzeniu się w układzie szkodliwych dla zdrowia grzybów. Uwagę kierowcy powinna również zwrócić głośniejsza praca sprężarki, świadcząca o zużyciu eksploatacyjnym podzespołu. Jak zatem poradzić sobie z tego typu awariami?

Awarie klimatyzacji – gdzie dokonać serwisu?

Naprawa klimatyzacji to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces. Nie do pominięcia jest również kwestia odpowiedniego zaplecza technicznego, umożliwiającego przeprowadzenie sprawnej i bezinwazyjnej naprawy. Aby mieć pewność, że prace serwisowe zostaną przeprowadzone z troską o każdy szczegół, bez względu na typ pojazdu, zdecydowanie warto zaufać najbardziej polecanym mechanikom.

Zalicza się do nich Serwis Stokrotki, prowadzony przez Artura Zmroczyńskiego. Dzięki swojej rzetelności, umiejętności podejścia do każdego zlecenia indywidualnie oraz dotrzymywaniu ustalonych terminów, firma wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Fachowcy są w stanie zająć się m.in. uzupełnianiem czynnika chłodzącego, odgrzybianiem klimatyzacji, czy jej uszczelnieniem. Wszystkie prace przeprowadzone są przy wykorzystaniu części zamiennych pochodzących od najbardziej rozpoznawalnych producentów, a profesjonalne usługi objęte są oczywiście stosowną gwarancją.