Wyważanie opon to działanie polegające na rozkładaniu mas wokół osi obrotu kół. Gdy wskazane zadanie jest prawidłowo zrealizowane, poprawia się komfort prowadzenia samochodu. W przeciwnym wypadku może dojść do trudnych sytuacji na drodze, które mogą stwarzać zagrożenie dla innych pojazdów. Dlatego warto dbać o tę kwestię i systematycznie korzystać z usług wyważania kół.


Jakie objawy świadczą o nieprawidłowo wyważonych kołach?

Nieprawidłowo wyważone opony dają pewne sygnały. Kierowca może wówczas odczuć drganie całego nadwozia. Co więcej, dostrzec można zarzucanie samochodu podczas ostrych zakrętów. Elementem, który wskazuje na problemy ze źle wyważonymi oponami, jest drżenie kierownicy i charakterystyczny szum.

Na czym polega wyważenie kół?

Wyważanie opon to proces pozwalający na równomierny rozkład mas wokół obrotu koła. W tym przypadku środek ciężkości musi zestawiać się ze środkiem obrotu. Nie mogą w nim występować lokalizacje o większej bądź mniejszej masie. Nawet małe odstępstwa od normy w poszczególnych częściach obwodu koła mają istotne znaczenie, gdy uwzględni się duże prędkości obrotowe, a ponadto działające na nie siły odśrodkowe.

Jak często powinno się korzystać z usługi wyważania opon?

Wymienia się dwie sytuacje, które powinny skłonić kierowcę do oddania opon do wyważania. Pierwszy przypadek to taki, gdy opona jest zdejmowana z felgi. Przykładem jest sezonowa wymiana ogumienia. Zasadnicze znaczenie ma również przebieg. Warto wskazać, że po przejechaniu 5000 kilometrów warto udać się do wulkanizatora, który zweryfikuje, czy ogumienie jest w dobrym stanie – podkreśla specjalista reprezentujący Zakład Wulkanizacyjny.

Inne sytuacje zmuszające do skorzystania z usługi wyważania kół

Z danej usługi należy skorzystać także wówczas, kiedy zauważy się symptomy świadczące o nieprawidłowej pracy kół pojazdu. Co więcej, do takiego postępowania powinno skłaniać również uczestnictwo w kolizji drogowej, uderzenie w pewną przeszkodę, długa jazda po nierównej drodze czy też w trudnych warunkach, na przykład w przypadku śniegu lub błota.