Chcąc zmienić nieco wygląd naszego samochodu, nie musimy przeprowadzać drogich i kosztownych zabiegów. Sporą zmianę może zapewnić przyciemnianie szyb samochodowych. Proces ten polega na oklejeniu szyb w aucie specjalnymi foliami. Tę pracę powinniśmy zlecić fachowcom, ponieważ nieumiejętne przyklejenie folii może oznaczać kłopoty. Które szyby samochodowe można przyciemnić i dlaczego warto to robić?

Przyciemniane szyb w aucie – które szyby?

Planując przyciemnienie szyb w aucie, zwykle myślimy o szybkach znajdujących się z tyłu pojazdu, a więc o tylnej oraz tylnych bocznych. Ze względu na to, iż przepisy nie określają, jaka ma być ich przepuszczalność światła, możliwe jest zaciemnienie tylnych szyb nawet w 100%. Musimy jednak liczyć się z tym, że im bardziej przyciemnimy szyby, tym bardziej ograniczona będzie widoczność. Usługi przyciemniania szyb oferuje firma Auto Folie z Bydgoszczy.

Przednie szyby również można przyciemnić, jednakże tutaj musimy już zapoznać się z przepisami prawa. Zgodnie z nimi przepuszczalność światła przedniej szyby musi wynosić 75%, a przednich bocznych szyb 70%. Jeśli nie zastosujemy się do tych przepisów, wówczas musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli. Ze względu na to, iż fabryczne szyby samochodowe nie przepuszczają 100% światła, odradza się ich modyfikacji. Dotyczy to szyb przednich.

Dlaczego warto przyciemniać szyby w samochodzie?

Kierowcy przyciemniają szyby samochodowe z rozmaitych powodów. Jednym z nich jest uzyskanie lepszego wyglądu pojazdu. Ciemne szkło zwykle kojarzone jest ze sportowymi samochodami, dlatego przyciemnianie szyb to jeden z elementów wizualnego tuningu auta. Trzeba jednak wiedzieć, że ciemne szyby dają także inne korzyści. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniu promieniowania UV. Gdy zdecydujemy się na niemalże całkowite przyciemnienie szyb (dotyczy szyb tylnych), wówczas wnętrze auta będzie nagrzewało się wolniej, a to przełoży się na lepszy komfort jazdy, w szczególności dla osób siedzących z tyłu pojazdu.

Kolejną zaletą przyciemniania szyb w aucie jest zachowanie większej prywatności. Dzięki ciemnym szybom przedmioty znajdujące się w środku pojazdu nie będą aż tak widoczne, jak przez normalną szybę. Nakładanie folii przyciemniającej na szyby samochodowe podnosi też poziom bezpieczeństwa. W trakcie kolizji drogowej nierzadko dochodzi do pęknięcia szyby w aucie. Naklejenie folii sprawia, że odłamki szkła nie dostają się do wnętrza samochodu.

Folie do przyciemniania szyb samochodowych

Folie przeznaczone do przyciemniania szyb w aucie nie są takie same. Produkty te można podzielić na kilka kategorii. Najtańsze produkty kosztują poniżej 10 zł za metr kwadratowy, jednak ich właściwości i wytrzymałość nie do końca są zadowalające. W celu uzyskania dobrego rezultatu warto wybierać folie z segmentu premium. Mogą one kosztować około 50 zł za metr kwadratowy, aczkolwiek zapewniają lepszą trwałość koloru i łatwiej je nakładać.