Kolizje oraz tzw. stłuczki parkingowe to zdecydowanie najczęstsza przyczyna mechanicznego uszkodzenia elementów karoserii wykonanych z tworzyw sztucznych. Wbrew powszechnie panującej opinii ewentualne pęknięcia czy też przełamania wcale nie muszą wiązać się z koniecznością wymiany części na nową. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest poddanie uszkodzonych komponentów procesowi spawania. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jak spawa się tworzywa sztuczne?


To, że różnego rodzaju tworzywa sztuczne dobrze poddają się spawaniu, wynika oczywiście z cech samego materiału. Popularny plastik jest sprężysty i termoplastyczny, a z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że działanie podwyższonej temperatury zmienia jego twardość, zwiększając jego podatność na obróbkę. W tym miejscu trzeba jednak wyraźnie podkreślić, iż temperatura musi zostać dostosowana do konkretnego rodzaju tworzywa. Dla przykładu polietyleny i polipropyleny spawane są w około 300 stopniach Celsjusza, natomiast poliamidy już w 400 stopniach.

Dlatego też przed przystąpieniem do prac zasadniczych materiał, z którego wykonany jest element syntetyczny, musi zostać odpowiednio zidentyfikowany. Ewentualne zbagatelizowanie tej czynności niesie ze sobą ogromne ryzyko zniszczenia lub odkształcenia obrabianego elementu. Za warunek rzetelnie przeprowadzonego spawania tworzyw sztucznych uznaje się również konieczność wykorzystania właściwego spoiwa. Pod pojęciem tym kryje się materiał, którego głównym składnikiem budującym jest identyczny polimer jak ten, który stanowi składnik spawanych tworzyw sztucznych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym spawa się plastik?


Podobnie jak w przypadku spawania metali o jakości przeprowadzonego procesu decyduje także specjalistyczny sprzęt. Potrzebny jest oczywiście strumień gorącego powietrza o konkretnej temperaturze. Fachowcy bardzo często korzystają m.in. z nagrzewnic, aczkolwiek równie przydatne okazują się nowoczesne opalarki. Umożliwiają one szybkie uzyskanie temperatury sięgającej nawet 650 stopni Celsjusza. Ponadto, nadmuch strumienia da się swobodnie regulować. Wspomnieć trzeba także o specjalnych spawarkach do plastiku. Regulacja temperatury, cyfrowy wskaźnik czy wymienne końcówki pozwalają na dopasowanie parametrów spawarki do zaistniałych potrzeb.

Dlatego też poszukując najlepszy ofert usługowych, warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez fachowców z firmy AUTO-MIX, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu są w stanie zagwarantować klientom indywidualne podejście do każdego zlecenia oraz szybą jego realizację. Jak zatem wyraźnie widać spawanie plastykowych elementów karoserii to atrakcyjna i przede wszystkim znacznie tańsza alternatywa dla konieczności zakupu nowych komponentów. Proces ten świetnie sprawdzi się również w przypadku różnego rodzaju syntetycznych zbiorników.