Na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych coraz częściej możemy spotkać się z wydzielonymi strefami parkingowymi. Aby uniemożliwić dostęp osobom nieupoważnionym, przestrzeń ta jest oczywiście odpowiednio zabezpieczana. Najpopularniejszymi z wykorzystywanych urządzeń są nowoczesne szlabany, które znacząco różnią się od swoich odpowiedników stosowanych jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Co warto o nich wiedzieć?

Szlabany a kwestia sterowania

Współcześnie trudno byłoby wyobrazić sobie sytuację, w której szlaban parkingowy miałby być obsługiwany manualnie. Biorąc pod uwagę, że na osiedlu może mieszkać nawet do kilkuset ludzi, to takie podejście do sprawy okazałoby się skrajnie niepraktyczne. Nie powinien dziwić zatem fakt, że wyróżniający się na rynku usługowym producenci szlabanów, stawiają przede wszystkim na wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dlatego też do sterowania szlabanem parkingowym możemy użyć pilotów radiowych, przycisków, a także czytników kart magnetycznych i kodów dostępu.

Z wymienionych opcji zdecydowanie największą popularnością cieszą się piloty, ponieważ umożliwiają bardzo szybkie unoszenie szlabanu, co bezpośrednio wpływa na przepustowość ruchu. Dla porównania urządzenia wyposażone w czytniki kart sprawdzają się jedynie w przypadku szlabanów obsługujących wjazd lub wyjazd – nigdy jednocześnie. Jeżeli natomiast chodzi o sterowanie przyciskiem, to rozwiązanie takie stosowane jest głównie wtedy, kiedy obsługą zajmuje się np. pracownik ochrony, który dodatkowo samodzielnie weryfikuje, kto wjeżdża na teren posesji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z zabezpieczeniami?

W sytuacji, w której z wjazdu na parking korzysta wielu użytkowników, szlaban należy zabezpieczyć przed możliwością niekontrolowanego opuszczenia ramienia – dotyczy to momentu, w którym na linii przejazdu będzie znajdował się pojazd lub człowiek. Co prawda możliwe do wyrządzenia szkody nie są szczególnie duże, ale to jedyny skuteczny sposób na uniknięcie zarysowań dachów samochodów lub spowodowania drobnych uszkodzeń ciała. Co w tym zakresie oferują producenci?

Jak podkreślają specjaliści z firmy Grafita Urządzenia Parkingowe, system taki powinien zostać wyposażony w specjalistyczne fotokomórki. Zestaw takich urządzeń składa się z nadajnika oraz odbiornika. Pomiędzy tymi elementami tworzy się linia niewidzialnego światła podczerwonego. Jeżeli zostanie ona przerwana, wówczas szlaban nie wykona ruchu zamknięcia, jednocześnie rozpoznając w ten sposób, że pod ramieniem znajduje się jakaś przeszkoda. Klienci zainteresowani innym rozwiązaniem, mogą alternatywnie skorzystać m.in. z lamp ostrzegawczych, aczkolwiek technologia ta nie jest w stanie zagwarantować tak wygodnego użytkowania.