Tachografy cyfrowe zwane są również tachografami czwartej generacji oraz tachografami inteligentnymi. Działają one w zupełnie inny sposób od tachografów analogowych i dzisiaj stanowią główną technologię, w którą muszą wyposażyć się kierowcy profesjonalni m.in. pojazdów ciężarowych. Firmy transportowe powinny też podejmować stałą współpracę z pracowniami, które zajmują się kalibracją, naprawami, montażem, legalizacją oraz szkoleniami dotyczącymi obsługi tachografów.

Czym jest tachograf cyfrowy?

Tachografy cyfrowe podobnie jak te analogowe, montowane są w kabinach pojazdów. Różnica polega na tym, iż urządzenia cyfrowe działają w polepszony, szybszy i bardziej wydajny sposób. Tachograf zapisuje bowiem najważniejsze dane dotyczące jazdy na specjalnie wyrobionej wcześnie karcie kierowcy, a także dodatkowo we wbudowanym nośniku pamięci masowej. Prócz tego sprzęt posiada specjalną drukarkę pozwalającą drukować zapisy jazdy. Te dzięki specjalnym złączom do przesyłania danych mogą również wędrować bezpośrednio do systemów logistycznych firm wysyłających swoje pojazdy i kierowców w trasy.

Podkreślić warto, że tachografy cyfrowe są dzisiaj obowiązkowo stosowane na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. Spełniają one zatem restrykcyjne normy rozporządzenia KE nr 561/2006, a w trakcie kontroli policyjnej kierowca jest zobowiązany do przedstawienia danych zapisanych przez tachograf. Ten wyposażony jest zaś nie tylko w kartę kierowcy, ale także w kartę firmową, kartę warsztatową oraz kartę kontrolną.

Zalety tachografów cyfrowych

Tachografy cyfrowe to urządzenia wielofunkcyjne, które ułatwiają prace kierowcom, biurom logistycznym, a także policji i innym organom kontrolnym. Sprzęty te cechują się niebywałą stabilnością oraz niezawodnością, spełniając wszystkie normy prawne, również te dotyczące bezpiecznego archiwizowania danych. Szansa ich utracenia jest zminimalizowana niemalże do zera. Łatwiej jest również egzekwować stosowanie przepisów określających warunki pracy kierowcy, takich jak maksymalny czas jazdy i minimalny czas postoju. Dzięki temu tachografy wpływają na podwyższone bezpieczeństwo na drogach oraz eliminują zjawisko nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami.

Dużą zaletą tachografów jest również to, że pomagają przeprowadzać błyskawiczne kontrole policyjne i celne, a także usprawniają pracę biur logistycznych, które otrzymują gotowe raporty wprost z urządzeń. Najlepsze tachografy są tworzone w systemach FMS oraz są podłączane do magistrali CAN. Zapewnia to szeroką, wcześniej niemożliwą do uzyskania funkcjonalność. Przykład? Tachograf cyfrowy jest w stanie wysyłać do działów back office’u sygnały ostrzegawcze dotyczące upływu limitu czasu jazdy czy nawet może przekazywać do centrali firm transportowych dane techniczne pojazdu. Tachograf cyfrowy to zatem sprzęt, który pozwala weryfikować styl jazdy kierowcy oraz poziom zużywanego przez niego paliwa.

Obsługa tachografu cyfrowego

Obsługa tachografu cyfrowego jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Powinno się jednak gwarantować kierowcom krótkie szkolenia i instruktaże obsługi tychże urządzeń. Oferują je takie pracownie jak KLIMKO CAR, która w ramach szerszej współpracy gwarantują również instalację, naprawę, kalibrację oraz przeglądy tachografów cyfrowych i analogowych. Z takimi firmami powinni współpracować zaś przewoźnicy medyczni, przewoźnicy osobowi, przewoźnicy ładunków na trasach krótkich i długich, operatorzy maszyn specjalistycznych (np. rolnych usługowych, budowlanych), taksówkarze.

Obsługa tachografów cyfrowych przez specjalistyczne pracownie uwzględnia również: odczyt danych, zakładanie wspomnianych wcześniej kart do tachografów i dostarczanie papierów do tachografów. Nigdy nie można zapominać również o legalizacjach tachografów cyfrowych, które należy robić co 2 lata w uprawnionych do tego warsztatach. To one doradzają również jakie urządzenia warto kupić – dostosowują je do potrzeb klienta oraz profilu działalności jego firmy.