Transport ciężarowy niektórych produktów może być sporym wyzwaniem. Z pewnością tak jest w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych np. żrących, promieniotwórczych, ale także transportu materiałów sypkich. Bynajmniej zapotrzebowanie na tego typu usługi między innymi w branży budowlanej wpłynęło na powstanie wielu firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Jedną z nich jest Comprehensive Service For Agriculture.
Co zaliczamy do materiałów sypkich?
Do materiałów sypkich zaliczamy surowce, które są powszechnie stosowanie w przemyśle budowlanym. Są to przede wszystkim: żwir, piasek, cement, grys czy żużel. Jednak przykładów tego typu towarów można szukać nie tylko w budownictwie, ale także w branży spożywczej. Zaliczamy do nich: mąkę, cukier, sól, ryż, kawę, a także zboże i paszę dla zwierząt. Tak naprawdę ładunkiem sypkim można nazwać każdy złożony z drobnych, suchych i niepołączonych ze sobą cząstek towar.
Jak w bezpieczny sposób przewozić materiały sypkie?
Żeby bezpiecznie przewozić materiały sypkie, konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie. Przede wszystkim należy je rozłożyć w taki sposób, by równomiernie naciskały na obie osie pojazdu. Jeżeli ładunek będzie przewożony luzem, nie może wydostawać się poza skrzynię transportową. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Oto kilka istotnych uwag:
całkowita masa ładunku sypkiego nie może przekroczyć dopuszczalnej ładowności pojazdu,
w przypadku transportu towaru luzem należy zabezpieczyć go specjalną plandeką,
ładunek w żaden sposób nie może ograniczać widoczności,
przewóz produktów kruchych może się odbywać tylko z wykorzystaniem specjalistycznej floty pojazdów.
Transportem materiałów sypkich zajmuje się godna polecenia firma Comprehensive Service For Agriculture. Jednak zakres usług wchodzący w skład jej oferty jest o wiele większy i obejmuje także między innymi: transport ładunków niebezpiecznych, transport kontenerowy, transport ładunków ponadgabarytowych.
Jakie pojazdy stosuje się do transportu towarów sypkich?
Ogólnie rzecz biorąc, do przewozu materiałów sypkich stosuje się samochody ciężarowe. Jednak do świadczenia tego typu usług potrzeba znacznie bardziej rozbudowanej floty pojazdów. Mowa tu np. o wywrotkach i silosach. Pierwsze z nich to samochody ze specjalną skrzynią umożliwiającą samoczynny rozładunek towarów tyłem lub bokiem. Natomiast silosy definiuje się jako środki transportu wyposażone w nadwozie zbiornikowe w kształcie walca przypominającego cysternę.
Transport materiałów sypkich jest sporym wyzwaniem, dlatego musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami prawa.