Przekładnia jest jednym z najważniejszych elementów większości samochodów – w tym także aut osobowych. To właśnie dzięki niej możliwe jest uzyskanie wysokiej elastyczności silnika poprzez dopasowywanie parametrów jego pracy do stopnia intensywności eksploatacji przez użytkownika. Do smarowania w skrzyniach biegów wykorzystuje się odpowiedni do tego celu olej. Jego wymianę dobrze jest przeprowadzić poprzez zastosowanie tzw. metody dynamicznej.

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju w przekładni?

Producenci samochodów coraz rzadziej wyposażają nowe pojazdy w manualną skrzynię biegów. Są one zastępowane modelami automatycznymi, dzięki którym optymalizacja przełożeń jest bardzo dobra, co z kolei przekłada się na zwiększenie żywotności silnika. W takiej przekładni niezwykle istotny jest stan oleju. Jego wymiana jest czynnością serwisową, która w większości przypadków nie jest wymagana przez producenta pojazdu. Prowadzi to jednak do problemów z działaniem automatycznej skrzyni biegów, a nierzadko również do poważnych jej usterek.

Kosztownych awarii można uniknąć, decydując się na dynamiczną wymianę oleju w przekładni. Zastosowanie konwencjonalnej metody statycznej często nie pozwala na całkowite usunięcie czynnika smarującego. W przypadku pierwszego z wymienionych sposobów jest on uzupełniany dokładnie w takich ilościach, w jakich ubyło go ze skrzyni biegów podczas zlewania. Tym samym przekładnia nie ulegnie zapowietrzeniu, dlatego podczas wymiany oleju w przekładni silnik samochodu pozostaje uruchomiony. Dynamiczną wymianę można przeprowadzić jednak wyłącznie za pomocą specjalistycznego urządzenia podłączanego zarówno do wlewu, jak i korka spustowego.

Jakie są zalety dynamicznej wymiany oleju w skrzyni biegów?

Zastosowanie metody grawitacyjnej ma stosunkowo niską skuteczność w zakresie usunięcia zużytego czynnika smarującego w automatycznej przekładni. Znajduje się on bowiem również w poszczególnych podzespołach skrzyni, z których nie jest zlewany. Tym samym statyczna wymiana oleju staje się jedynie uzupełnieniem środka. W przypadku wariantu dynamicznego taka sytuacja nie ma miejsca, a zużyty olej w całości zastępowany jest świeżym. To główna zaleta nowoczesnego rozwiązania, które swoim klientom proponuje Serwis Samochodowy MP.

Przy dynamicznej wymianie oleju w automatycznej skrzyni biegów nie występuje ryzyko uszkodzenia pompy w przekładni. Ponadto w trakcie całego procesu w efektywny sposób usuwane są z niej zanieczyszczenia. Ich wypłukanie i podanie świeżego czynnika smarującego trwa stosunkowo krótko, co jest kolejną zaletą tej metody. Jest ona w pełni bezpieczna dla każdej automatycznej przekładni – zarówno klasycznej, jak i bezstopniowej czy dwusprzęgłowej. Należy jednak pamiętać, by dynamiczną wymianą oleju w skrzyni biegów zajął się warsztat odpowiednio do tego przystosowany.