Czy warto decydować się na regenerację zacisków hamulcowych?

Materiał partnera
2019-10-15

Sytuacja, kiedy będzie konieczna regeneracja zacisków hamulcowych, jest nieunikniona. Każdy właściciel, który jest w posiadaniu trochę starszego samochodu, będzie musiał zetknąć się z problemem, kiedy nie będą działały tak jak do tej pory. Dużo ludzi decyduje się na naprawę indywidualnie, jednak czy warto? Jeden nierozsądny ruch, a sytuacja może tylko się pogorszyć. Na szczęście dzięki regeneracji istnieje dla nich szansa na drugie życie.

Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych

Przede wszystkim regenerację powinni wykonywać fachowcy. Początkową fazę procesu regeneracji zacisków hamulcowych stanowi ich ocena czy trzeba zakupić nowe, czy da radę je jeszcze odrestaurować. Doświadczona osoba w tym celu rozkłada zacisk na czynniki pierwsze, by później go wyeksploatować oraz wymienić nadgryzione zębem czasu elementy. W tym rzecz. Doświadczone osoby z branży, na pierwszy rzut oka będą wiedziały, co jest nie tak i co robić, aby stan uległ poprawie. Wymiana zużytych elementów to pierwszy etap regeneracji zacisków hamulcowych. Przejdźmy, więc dalej. W kolejnym etapie odbywa się piaskowanie, które jest bardzo podobnym procesem do szlifowania. Piaskowanie ma za zadanie zminimalizować określone uszczerbki metalu. Istnieją pewne przypadki, kiedy niestety nie da się zregenerować zacisków hamulcowych, a dzieje się to tak, w sytuacji, kiedy jakaś część posiada pęknięcia. Wtedy pozostaje tylko jedna solucja – kupić i wymienić zaciski.

Jak rozpoznać sytuacje, w której regeneracja zacisków hamulcowych może być konieczna?

Na podstawie zebranych informacji podanych przez profesjonalistów z serwisu Zaciski Hamulcowe24 istnieje kilka specyficznych momentów, kiedy powinny zapalić w głowie czerwoną lampkę, a mianowicie:

  • Praca hamulców jest głośniejsza, niż do tej pory.

  • Pedał jest zbyt miękki lub zbyt twardy.

  • Słabe hamowanie podczas wykonywania tego manewru.

  • Ściąganie samochodu podczas hamowania.

Regeneracja zacisków hamulcowych – czy to się opłaca?

Doświadczone w tej dziedzinie osoby mówią zgodnie - tak, jak najbardziej warto regenerować zaciski hamulcowe. Przede wszystkim opcja jest mniej kosztowna dla klienta, który za nową część musi zapłacić prawie dwa razy tyle. Warto wspomnieć, choć każdy kierowca powinien o tym wiedzieć – hamulce stanowią kluczowy element w poruszaniu się na jezdni. Chcąc indywidualnie zadbać o układ hamulcowy, trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze może nam się udać go naprawić, a konsekwencje mogą być tragiczne. Kiedy decydujemy się na oddanie samochodu pod ręce profesjonalistów, będziemy mieli pewność, że serwis wykonał swoją pracę jak należy i nie trzeba się obawiać o spowodowanie kolizji.

Opracowanie artykułu:

Kobalt Gos Łukasz

ul. Nadrzeczna 7, 05-400 Otwock mazowieckie
e-mail
www
telefon