Wiele firm zajmujących się wulkanizacją opon, oferuje pompowanie kół azotem. Kierowcy zastanawiają się zatem, jak wpływa to trwałość opon oraz czy warto zastosować taki zabieg w swoim pojeździe. Sprawdźmy zatem, czy jest to rozsądna opcja oraz co przemawia za jej stosowaniem. Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego azot?

Powinniśmy zacząć od tego, czym jest azot. To bezwonny oraz bezbarwny gaz, który jest niepalny, nie ma smaku, jest również wolny od wilgoci oraz mało aktywny chemicznie. W związku z tym świetnie sprawdza się w samochodach rajdowych czy bolidach Formuły 1 - wpływając na większy poziom bezpieczeństwa kierowców i mechaników. Wiele osób może zastanawiać się, po co wymieniać sprzężone powietrze na azot. Otóż sęk tkwi w tym, że azot stosowany do pompowania opon jest odseparowany od wilgoci oraz innych związków chemicznych, co ma duży wpływ na zachowanie opon i felg w zadowalającym stanie. Metoda ta polecana jest szczególnie właścicielom flot samochodowych, ponieważ pomaga w znaczny sposób obniżać koszty eksploatacji.

Zalety pompowania kół azotem

Przeprowadzono wiele prób, które pokazały, że opona napompowana azotem zyskuje na swojej żywotności. I choć początkowo metoda ta stosowana była jedynie w kołach pojazdów pracujących w ciężkich warunkach oraz pojazdach sportowych, to od jakiegoś czasu stała się praktycznie powszechnie dostępna.

Azot jest bowiem mniej kurczliwy, co zmniejsza ryzyko powstawania odkształceń opon i felg. Gaz ten kilkukrotnie dłużej utrzymuje ciśnienie w oponach w porównaniu do powszechnie używanego powietrza, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa na drodze oraz żywotności opony.

Co więcej, azot zmniejsza również ryzyko występowania korozji na obręczach. Istotną zaletą pompowania opon w ten sposób jest fakt, iż azot nie reaguje na zmiany temperatury, co wpływa na zminimalizowanie ryzyka wystrzału opony związanego z nagrzaniem się gumy w przypadku zbyt małego ciśnienia.

Gdzie zatem możemy napompować opony azotem? Godną polecenia firmą jest warsztat Keri ze Szczecina, który zajmuje się świadczeniem usług wulkanizacyjnych oraz serwisowaniem pojazdów.

Czy warto?

Pompowanie opon azotem może okazać się przydatne szczególnie wszystkim osobom, które przemierzają codziennie dużo kilometrów. I choć jest to droższy sposób pompowania kół, to jednak w finalnym rozliczeniu, możemy sporo zaoszczędzić - ekonomiczne spalanie paliwa, wydłużona żywotność opon.