Ilość pojazdów stale wzrasta, a na ulicach robi się coraz ciaśniej – szczególnie widać to w centrach miast. Jeśli wyjrzymy przez okno mieszkając w większej miejscowości, zobaczymy zapewne dziesiątki samochodów. Wśród nich jest wiele takich, po których na pierwszy rzut oka widać, że czasy świetności mają za sobą. Czy faktycznie opłaca się nadal trzymać taki pojazd?

Jakie są zalety złomowania samochodów?

Stare pojazdy należy regularnie serwisować. Bardzo często koszt naprawy pojedynczych części przekracza wartość rynkową samochodu – zwłaszcza gdy okaże się, że do wymiany jest cały napęd. W takim wypadku szczególnie warto wybrać się skupu złomu – na przykład firmy Auto-Kasacja ze Skarżyna. Podobnie, jeśli przyjdzie nam uczestniczyć w kolizji drogowej - wówczas doprowadzenie naszego pojazdu do stanu używalności będzie wynosić nawet kilkukrotnie więcej, niż cena, za jaką sprzedalibyśmy auto przed wypadkiem. Dzięki złomowaniu nie tylko pozbędziemy się problemu, ale i zarobimy parę groszy.

Jakie kroki należy podjąć, aby zezłomować auto?

Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie dokumenty. W ich skład wchodzi: dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice. Jeśli nie mamy którejś z wyżej wymienionych rzeczy, musimy udać się do wydziału komunikacji i wyrobić kopie. Auto, które złomujemy, powinno mieć także czytelny numer nadwozia. To jedyny warunek, który jest bezwzględnie wymagany. Należy także pamiętać, aby udowodnić, że jesteśmy właścicielami auta lub osobą upoważnioną przez właściciela. Każda firma mająca licencję na złomowanie pojazdu musi po kolei: anulować dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne i wystawić zaświadczenie o demontażu. Posiadając wszystkie powyższe dokumenty oraz polisę OC, mamy trzydzieści dni na odwiedzenie wydziału komunikacji i wyrejestrowanie samochodu. 

Czy istnieje alternatywa dla złomowania?

W naszym kraju nie. Każdy, kto demontuje części samochodowe na własną rękę, a następnie je sprzedaje, może podlegać karze nawet do trzystu tysięcy złotych grzywny. Wymierza ją Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Choć wielu właścicieli nie zdaje sobie z tego sprawy i na serwisach aukcyjnych widać używane części aut od osób prywatnych, takie działanie w świetle prawa jest nielegalne. Ponadto, należy pamiętać, że każdy zarejestrowany samochód musi mieć polisę OC – a bez złomowania nie będziemy w stanie jej zlikwidować. Dopiero po zezłomowaniu możemy pozbyć się obowiązku płacenia składek, a także uzyskać nadpłaty.