Odpowiednie działanie pojazdów mechanicznych warunkuje wiele zmiennych i elementów zawartych w konstrukcji silnika i pozostałych częściach całej maszyny. Mechanizm różniczkowy, czyli dyferencjał jest jednym z elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pojazdu, a także bezpiecznego poruszania się nim. O tym, czym właściwie jest dyferencjał w pojazdach i jego naprawach opowiemy więcej w dalszej części artykułu z pomocą firmy Mechanika Maszyn Ślusarstwo Jerzy Judka.

Co to jest dyferencjał?

Dyferencjał, a inaczej mechanizm różnicowy lub dyfer to nieodłączny element każdego pojazdu, który ma mieć możliwość poruszania się po łuku. W dużym uproszczeniu mechanizm różnicowy służy do tego, aby koła na osi napędzanej nie obracały się z tą samą prędkością. W bardziej szczegółowy i naukowy sposób można wyjaśnić, że zadaniem mechanizmu różnicowego jest kompensacja różnicy prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej podczas pokonywania przez nie torów o różnych długościach.

Sama nazwa dyferencjał pochodzi oczywiście od słowa dyferencja, czyli różnica. Ciekawostką może być fakt, że pomimo swojej ogromnej roli, jaką pełni we współczesnym świecie pojazdów, nie jest to nawet stosunkowo nowy wynalazek, a coś, co najprawdopodobniej powstało w starożytnych Chinach, mniej więcej w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.

Dodaje jeden z fachowców zajmujących się naprawą maszyn w firmie Mechanika Maszyn Ślusarstwo.

Budowa i działanie mechanizmu różnicowego

We współczesnym wydaniu mechanizm różnicowy to zespół przekładni napędowej, który łączy dwa wały lub osie współliniowe. W skrócie jest to system kół zębatych, który umożliwia różnym kołom napędowym, będącym na tej samej osi, obracać się z różnymi prędkościami, np. podczas skręcania samochodu.

Można wyróżnić trzy typy tego mechanizmu. Podstawowym jest otwarty dyferencjał, który rozkłada moment obrotowy na różne prędkości wyjściowe. W autach ciężarowych i terenowych stosuje się zwykle blokowany mechanizm różnicowy, dzięki któremu po zablokowaniu koła mogą obracać się z tą samą prędkością. Auta sportowe ze względu na swoje przeznaczenie często wyposażone są w dyferencjał o ograniczonym poślizgu, który blokuje się w momencie, gdy pojazd wpada w poślizg.

Sprawność mechanizmu różnicowego

Od sprawności dyferencjału zależy bezpieczeństwo i odpowiednia trakcja pojazdu, w związku z czym wyjątkowo istotne jest dbanie o jego kondycję. Odpowiednia eksploatacja to podstawa do jego długotrwałego działania. Warto jednak co jakiś czas wybrać się na przegląd całego mechanizmu, a w razie potrzeby odwiedzić mechanika, dla którego naprawa dyferencjału nie jest problemem. Dobrze jest jednak wziąć pod uwagę jego doświadczenie i wiedzę w tym zakresie i oddawać swój pojazd jedynie w zaufane ręce.