Geometria kół to bardzo ważny zabieg, który zapewnia kierowcy nie tylko odpowiedni komfort jazdy, ale także niskie zużycie ogumienia, no i oczywiście bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dowiedz się, czym jest geometria kół, na czym polega oraz co warto o niej wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Geometria kół - co to?

Jednym z czynników odpowiadających za precyzję prowadzenia oraz mającym bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy jest geometria kół. Należy uświadomić sobie, że wpływ na ustawienie kół ma wiele parametrów. Mowa tutaj m.in. o zbieżności kół, kącie pochylenia kół, kącie wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy oraz kącie pochylenia sworznia zwrotnicy.

Pierwszy parametr, czyli zbieżność kół, to takie ich ustawienie, w którym odległość pomiędzy oponami przedniej osi jest mniejsza niż odległość pomiędzy oponami osi tylnej.

Kąt pochylenia kół to nic innego jak kąt, który zawiera się pomiędzy płaszczyzną koła a płaszczyzną pionową. W zależności od kierunku pochylenia wyróżnia się kąt dodatni lub ujemny (do zewnątrz - dodatni, do wewnątrz ujemny).

Kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy można ocenić natomiast, patrząc na auto z boku. Owy kąt jest kątem zawartym pomiędzy osią sworznia zwrotnicy a prostą prostopadłą do podłoża. Niezwykle ważnym elementem geometrii kół jest również kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Kąt ten jest konstruktywnie związany z kątem pochylenia koła - powoduje lekkie unoszenie koła podczas skręcania.

Odpowiednio ustawiona geometria kół nie tylko na ma wpływ na bezpieczeństwo układu kierowniczego, ale także przyczynia się m.in. do mniejszego zużycia paliwa. Dodatkowo przedłuża żywotność opon oraz zwiększa komfort jazdy. Oczywiście zabieg ten może zostać przeprowadzony wyłącznie w wyspecjalizowanym zakładzie mechanicznym, np. w firmie Gumi-Express w Suwałkach.

Kiedy należy regulować geometrię kół?

Geometrię kół należy kontrolować regularnie. Zabieg ten trzeba wykonać zwłaszcza po wymianie opon, kolizji lub wypadku, serwisie zawieszenia lub układu kierowniczego, a nawet po wjechaniu w większą dziurę. Kolejnym powodem, który powinien skłonić Cię do bezzwłocznej regulacji geometrii kół, jest sytuacja, w której zaobserwujesz, że samochód nie zachowuje prawidłowego toru jazdy lub reakcja auta na ruch kierownicą jest opóźniona.

Gdy masz podejrzenia, że geometria samochodu zawodzi, to natychmiast udaj się do warsztatu - przeprowadzenie tego zabiegu jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy.