BGA stanowi pewien typ obudowy układów scalonych ze sferycznymi połączeniami znajdującymi się w obrębie siatki rastrowej. Tego rodzaju układy stanowią na ogół element budowy kart graficznych oraz płyty głównej w laptopach. Jeśli więc pojawią się na nim problemy z wyświetlaniem się obrazu, to warto w niektórych przypadkach zastosować reballing układu BGA. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Reballing układu BGA – charakterystyka

Reballing ma za zadanie w sposób trwały naprawić układ BGA. Proces ten sprowadza się do zdjęcia chipu z karty za pomocą specjalnego urządzenia podgrzewającego układ, powodując roztopienie połączeń. Następnie układ zostaje zdjęty z karty i oczyszczony z pozostałości z roztopionej cyny. Kolejny krok to ponowne przylutowanie układu za pomocą specjalnych sit, dzięki którym jest możliwe umieszczenie kulek z cyny w polach lutowniczych. W tym momencie całość należy ponownie podgrzać tak, aby roztopione kulki na nowo złączyły układ oraz kartę, która jest gotowa do umieszczenia w komputerze. Profesjonalne usługi z zakresu reballingu układu BGA znajdą Państwo w ofercie sprawdzonej firmy Elektro-S z Kartuz oferującej usługi elektroniczne.

Reballing układu BGA — kiedy się stosuje?

Reballing układu BGA znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wtórnego uszkodzenia karty graficznej w komputerze np. poprzez upadek laptopa czy inne mechaniczne uszkodzenia powstałe na skutek naszej nieprawidłowej eksploatacji. Jeśli natomiast mamy do czynienia z tak zwaną wadą fabryczną, która ze strony producentów stanowi próbę zmuszenia klientów do wymiany sprzętu, to zabieg ten tutaj nie pomoże lub pomoże jedynie doraźnie. Ściślej mówiąc, reballing okaże się skuteczny na dłuższą metę tylko w przypadku, gdy uszkodzeniu uległy wyłącznie połączenia cynowe, a nie układ BGA. Jeśli natomiast dojdzie do uszkodzenia układu, to konieczna będzie jego wymiana, a reballing okaże się efektywny tylko przez krótki czas.

Jak więc rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z uszkodzeniami połączeń lutowanych pomiędzy układem a płytą główną? W tej sytuacji mogą wystąpić różne symptomy obejmujące m.in. pracę w bazowej palecie barw oraz niskiej rozdzielczości, obraz z artefaktami, błąd karty graficznej, całkowity brak obrazu lub losowe zawieszanie się komputera. Jeśli zauważymy w naszym laptopie którykolwiek z tych objawów, to warto zgłosić się do profesjonalistów. Potrzebne jest tutaj bowiem duże doświadczenie i duża wiedza branżowa. Samodzielna naprawa układu BGA na własną rękę to natomiast bardzo ryzykowna opcja. Jeśli reparacja przebiegnie w sposób nieumiejętny, to może dojść do większych uszkodzeń płyty głównej lub układu, a co za tym idzie, okaże się, że potrzebne będą tutaj kolejne, kosztowne naprawy.